10 Aralık 2023, Pazar
Haber Giriş: 20.11.2023 13:10 | Son Güncelleme: 20.11.2023 13:22

ABD'de gizemli virüs köpekleri öldürüyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin batı eyaletlerinden Oregon'da ağustostan bu yana onlarca köpek sebebi bilinmeyen bir solunum yolu hastalığı nedeniyle öldü. Colorado, Indiana, Illinois, Washington, Idaho ve California eyaletlerinden gelen bildirimlerle, ülke genelindeki vaka sayısı 200'ü aştı
ABD'de gizemli virüs köpekleri öldürüyor

Oregon Tarım Bakanlığı'nın açıklamasına göre "gizemli" vakalara ilk olarak Portland kenti ve Willamette Vadisi bölgelerinde rastlandı. Hastalığın nedeni bir solunum yolu virüsü gibi görünse de yapılan testlerde herhangi bir tanı koyulamadı. Birkaç köpekte, bilinen bir solunum yolu virüsü olan M. Cynos testi pozitif çıktı ancak uzmanlar ölümlerin nedeninin bu olmadığı konusunda emin.

Vakalardan çok az bir kısmının ölümle sonuçlandığını savunan yetkililer, eyaletler arasında da yayılan hastalığa karşı geniş çaplı örnekleme çalışması başlatıldığını, uzman veterinerler ve bilim insanlarıyla birlikte çalıştıklarını söyledi. Oregon Veteriner Hekimleri Birliği'ne göre hastalığın ilk semptomu "öksürük". En az altı ile sekiz hafta süren orta şiddetteki kronik öksürük bir anda şiddetlenebiliyor ve o andan sonra 24 ila 36 saat içinde zatüreye dönüşebiliyor. Antibiyotiklere ya çok az yanıt veren ya da hiç yanıt vermeyen vakaların bir kısmı ölümle sonuçlanıyor.

Birlik'ten yapılan duyuruda, köpek sahiplerine "Öksürük, hapşırma, burun-göz akıntısı ve uyuşukluk gibi belirtiler varsa bir veterinere başvurun" denildi. Ayrıca "Evcil hayvanınızın diğer köpeklerle temasını azaltın, hasta görünen diğerlerinden uzak tutun ve ortak su kabı kullanımından kaçının" uyarısı yapıldı. TIME'a konuşan Oregon Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Laboratuvarı Müdürü Kurt Williams ise evcil hayvan sahiplerine "paniğe kapılmamaları" çağrısında bulunarak "Köpeklerinizin aşılarının tam ve güncel olduğundan emin olun" dedi.