08 Haziran 2023, Perşembe
Haber Giriş: 24.03.2023 13:21 | Son Güncelleme: 24.03.2023 15:40

42. İstanbul Film Festivali için geri sayım

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 42. kez sinemaseverlerle buluşuyor. Türkiye ve dünya sinemasından filmler, özel gösterimler, yıldız oyuncular ve usta yönetmenler 7-18 Nisan arasında festivalde bir araya geliyor
42. İstanbul Film Festivali için geri sayım

42. İstanbul Film Festivali dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenler ve genç yeteneklerin son filmlerinin de aralarında olduğu 134 uzun ve 29 kısa metrajlı filmden oluşan zengin program İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından takipçilerle buluşuyor. Festival kapsamında 12 günde, 14 bölümde, 84 ülkeden 160 yönetmenin filmleri gösterilecek. Festivalde gösterimlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşiler, özel gösterimler ve etkinlikler de yer alacak.

Açılış filmi Sundance ödüllü Hırçın

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 ve Fransız Kültür MerkeziŞişli’de CineWAM Premium+ City's Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 6 salonda yapılacak. 42. İstanbul Film Festivali bu yıl, Sundance Film Festivali'nde Dünya Sineması-Dram kategorisinde Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan Hırçın (Scrapper) ile açılıyor. Charlotte Regan’ın yönettiği baba-kız hikayesi olan Hırçın’da baba rolünü Triangle of Sadness'ın (Hüzün Üçgeni) başrolündeki Harris Dickinson canlandırıyor.Festival tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri bu sinema ve tiyatro oyuncuları, Kayhan Yıldızoğlu ile Nevra Serezli'ye verilecek. Ödüller, 6 Nisan gecesi düzenlenecek Açılış Töreni’nde sunulacak.

18. Köprüde Buluşmalar 

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu, her yıl Türkiye ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturan ortak yapım, eğitim, networking platformu Köprüde Buluşmalar, 12-13-14 Nisan tarihlerinde çevrimiçi düzenlenecek. Türkiye’de bu alanda yapılan ilk etkinlik olma özelliğini taşıyan Köprüde Buluşmalar kapsamındaki Film Geliştirme, Work in Progress ve Komşular atölyeleri, Türkiye’den ve komşu ülkelerden sinemacılara uzun metraj kurmaca ve belgesel projeleriyle post-prodüksiyon aşamasındaki filmlerinin uluslararası çapta ilk sektörel sunumlarını yapmak için olanak yaratırken artistik ve finansal ortak yapımlar için de zemin hazırlıyor. OGM Pictures’ın sponsorluğundaki Köprüde Buluşma: Dizi atölyesi, geliştirme aşamasındaki dizi projelerinin sektör profesyonellerine sunulmasını sağlıyor. Köprüde Buluşmalar, atölyede seçilen bir projeye, 50.000 TL değerindeki OGM Pictures Özel Ödülü’nü veriyor.

Uluslararası Yarışma

Festivalin Uluslararası Yarışma jürisinin başkanlığını Portekizli yönetmen João Canijo üstlenecek. Uluslararası Yarışma jürisinde yapımcı Dora Bouchoucha, yönetmen Teona Strugar Mitevska, yönetmen Alexandre O. Philippe ve oyuncu Maeve Jinkings yer alıyor.Uluslararası Yarışma bölümünde yer alan filmler:
Aramızdalar / Animalia / Sofia Alaoui / Fas, Katar, Fransa
İnsanlık Ölmedi / The Survival of Kindness / Rolf de Heer / Avustralya
Sıradaki Kız / Next Sohee / Jung July / Güney Kore
Su / The Water / Elena López Riera / İspanya, İsviçre, Fransa
Al Yelkenler / Scarlet / Pietro Marcello / Fransa, İtalya, Almanya
Atlantic Bar / Fanny Molins / Fransa
Kör Noktada / Im Toten Winkel / In the Blind Spot / Ayşe Polat / Almanya
Üçüncü Dünya Savaşı / World War III / Houman Seyyedi / İran
Kopenhag Diye Bir Yer Yok / Copenhagen Does Not Exist / Martin Skovbjerg / Danimarka
Pamfir / Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk / Ukrayna, Fransa, Polonya, Şili, Lüksemburg

Ulusal Yarışma

Festivalin Ulusal Yarışma kategorisinin jüri başkanlığını yönetmen Emin Alper üstlenecek. Ulusal Yarışma jürisinde oyuncu Farah Zeynep Abdullah, görüntü yönetmeni A. Emre Tanyıldız, kurgucu Aylin Zoi Tinel ve yazar Seray Şahiner yer alıyor. Ulusal Yarışma’da Altın Lale En İyi Film, Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere toplam 10 dalda ödül veriliyor.Ulusal Yarışma bölümünde yer alan filmler:
Bir Tutam Karanfil / Bekir Bülbül
Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu / Barış Fert
Bars / Orçun Köksal
Yüzleşme / Filiz Kuka
Iguana Tokyo / Kaan Müjdeci
Kör Noktada / Im Toten Winkel / Ayşe Polat
Cam Perde / Fikret Reyhan
Boğa Boğa / Onur Saylak
Suna / Çiğdem Sezgin
Ayna Ayna / Belmin Söylemez;
Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı

Ulusal Kısa Film Yarışması

42. İstanbul Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması jürisinde yönetmen Volkan Güney Eker, yönetmen ve çizgi roman sanatçısı Yorgos Goussis ve fotoğrafçı ve yönetmen Aylin Kızıl yer alacak. Jürinin seçtiği En İyi Kısa Film, Anadolu Efes tarafından 20.000 TL ile ödüllendirilecek.Ulusal Kısa Film yarışmasında yer alan filmler:
Avrupa Fatihi / Fatih le Conquérant / Onur Yağız
Aforoz / Yılmaz Özdil
Suriyeli Kozmonot / The Syrian Cosmonaut / Charles Emir Richards
Birlikte, Yalnız / Kasım Ördek
Diyet / Handan İpekçi
Ben Tek Siz Hepiniz / Barış Kefeli, Nükhet Taneri
Charette / Sara Pınar Önder
Yüzler / Zeynep Demirhan
Evcil / Deniz Uymaz
Adres / Navnişan / Aram Dildar
8 Mart 2020: Bir Günce / Fırat Yücel

Ulusal Belgesel Yarışması

42. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması jürisinde yönetmen Cem Kaya, yönetmen Etna Özbek ve akademisyen Lalehan Öcal yer alacak. Jürinin seçtiği En İyi Belgesel, 20.000 TL ile ödüllendirilecek.

 Ulusal Belgesel yarışmasında yer alan filmler:
Fatma’dan Sonra 40 Yıl / Sezer Ağgez
Düet / İdil Akkuş, Ekin İlkbağ
Anqa / Helin Çelik
Kim Mihri / Berna Gençalp
Dinamo Mesken / Ahmet Karanfil, Yusuf Anavatan
Turkish Delight / Pınar Öğrenci
Kavur / Fırat Özeler
Boşlukta / Somnur Vardar

Yarışma Dışı:
Deutschlandlieder / Almanya Türküleri / Nedim Bora Hazar
Gök Kubbenin Sevdaları / Mesut Tufan
Tavuri / Derviş Zaim

Seyfi Teoman En iyi İlk Film Ödülü

Türkiye yapımı uzun metrajlı kurmaca ilk filmlerin aday olduğu Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde Berlin Uluslararası Film Festivali idari direktörü Mariëtte Rissenbeek, yönetmen ve yapımcı M. Tayfur Aydın ve yönetmen Nazlı Elif Durlu yer alıyor. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, 2012 yılında kaybettiğimiz yönetmen, senarist ve yapımcı Seyfi Teoman anısına 2013 yılından bu yana veriliyor. Ödül, kazanan filmin yönetmenini sonraki çalışmalarını teşvik etmek üzere 40.000 TL para ödülüyle destekleniyor. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, üç yıldır bireysel bağışçıların desteğiyle İKSV'nin Lale Kart Üyelik Programı tarafından veriliyor.Seyfi Teoman En İyi İlk Film için yarışacak filmler:

Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu / Barış Fert
Bars / Orçun Köksal
Yüzleşme / Filiz Kuka
Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı

FIPRESCI – Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği Ödülü

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) jürisi Ulusal Yarışma, Uluslararası Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması’ndan birer filme FIPRESCI Ödülü verecek. Başkanlığını Klaus Eder’in yapacağı jüride Bojidar Manov, Ekrem Buğra Büte, Marietta Steinhart, Jose Solís ve Yeşim Burul yer alacak.Festival polisiyeden korkuya, maceradan drama pek çok farklı türde başyapıtlara imza atan usta yönetmen William Friedkin’i bu yıl özel bir bölümle beyazperdeye getiriyor. Cesur hikâyeleri, ikonik aksiyon filmleri, zamanının ötesinde ve çoğu kült yapıtıyla 1970’lerdeki “Yeni Hollywood” akımının öncülerinden William Friedkin festivalin retrospektif bölümünde yer alıyor. Friedkin'in bu yıl 50. yılını kutlayan Şeytan (The Exorcist) dahil, korku ve polisiyeden gerilim-macera ve drama farklı türlerden dokuz filmi festivalde gösterilecek. William Friedkin retrospektif bölümündeki filmler ABD'nin Türkiye Temsilciliği desteğiyle gösterilmektedir.

The Boys in the Band /1970
Kanunun Kuvveti / The French Connection / 1971
Şeytan / The Exorcist / 1973
Dehşetin Bedeli / Sorcerer / 1977
Devriye / Cruising / 1980
Yaşamak ve Ölmek / To Live And Die In LA / 1985
12 Kızgın Adam / 12 Angry Men / 1997
Böcek / Bug / 2006
Katil Joe / Killer Joe / 2011

Genç Ustalar bu yıl da ödüllü

İstanbul Film Festivali'nin geleneksel bölümlerinden Genç Ustalar’da genç yönetmenlerin çektikleri ilk veya ikinci filmlerin alıyor. Türkiye’de ikamet eden 18-25 yaş arası sinema öğrencilerinden oluşan Nespresso Genç Jürisi, Genç Ustalar bölümündeki filmleri değerlendirecek ve bir filmin yönetmenine yine Nespresso’nun katkılarıyla Genç Usta Ödülü verilecek. Nespresso'nun 3.000 Avro para ödülüyle desteklediği Genç Usta Ödülü, festivalin 18 Nisan akşamı yapılacak kapanış ve ödül töreninde, kazanan yönetmene verilecek. Festivalin bu yılki Nespresso Genç Jürisi üyeleri Malik Badalov, Aşkım Berberoğlu, Fidan Çaça, Kaan Kavas, Fikret Başar Kaya, Sude Özçalı ve Elif Melisa Özhan.

Genç Usta Ödülü için yarışacak filmler:
Lanetliler Ağlamaz / The Damned Don’t Cry / Fyzal Boulifa / Fas, Fransa, Belçika
Tanrının Yarattıkları / God’s Creatures / Saela Davis, Anna Rose Holmer / İrlanda, İngiltere, ABD
Amerika / America / Ofir Raul Graizer / İsrail, Almanya, Çekya
Yavaş / Slow / Marija Kavtaradze / Litvanya, İspanya, İsveç
Ağrı / Ararat / Engin Kundağ / Almanya
Falcon Lake / Charlotte Le Bon / Kanada, Fransa
Güvenli Bir Yer / Safe Place / Juraj Lerotić / Hırvatistan
Kömür / Carvão / Charcoal / Carolina Markowicz / Brezilya, Arjantin
Elektrikli Düşlerim / I Have Electric Dreams / Valentina Maurel / Belçika, Fransa, Costa Rica
Otobiyografi / Autobiography / Makbul Mubarak / Endonezya, Polonya, Almanya, Singapur, Fransa, Filipinler, Katar
Harka / Lotfy Nathan / Fransa, Lüksemburg, Tunus, Belçika
6-9 Sessizlik / Silence 6-9 / Christos Passalis / Yunanistan
İç Bölge / Inland / Fridtjof Ryder / İngiltere
Hissiz / Numb / Amir Toodehroosta / İran
20.000 Arı Türü / 20,000 Species of Bees / Estibaliz Urresola Solaguren / İspanya

Festivalin Yenisi: Heyula

42. İstanbul Film Festivali film seçkilerinden Heyula'nın amacı, sinemada yeni anlatım olanaklarına yer açan ve sinematik dili genişleten filmleri seyirciyle buluşturmak. Yönetmen Burak Çevik'in küratörlüğünü yaptığı seçki, yeni anlatım olanaklarını deneyen, risk alan filmlerden oluşuyor.

De Humani Corporis Fabrica / Lucien Castaing, Taylor Verena Paravel / Fransa, İsviçre, ABD
Çok Erken/Çok Geç / Too Early/Too Late / Danièle Huillet, Jean-Marie Straub / Fransa, Mısır
Herbaria / Leandro Listorti / Arjantin & Çiçek Toplamak İçin / To Pick a Flower / Shireen Seno
Etten Çiçekler / Human Flowers of Flesh / Helena Wittmann / Fransa, Almanya
Burada / Here / Bas Devos / Belçika
Suyun İçinde / In Water / Hong Sang-soo / Güney Kore
Heyula-Specter Kısa Program 1

Başlangıçta Kadın Güneşti / In the Beginning, Woman Was the Sun / Sylvia Schedelbauer
Serçenin Rüyası / The Sparrow Dream / Robert Beavers
Renate / Ute Aurand
Mesai Sonrası / After Work / Ben Rivers, Céline Condorelli
Labirent Sekansı / Laberint Sequences / Blake Williams
Heyula-Specter Kısa Program 2
Hafıza Labirentleri / Labyrinths of Memory / Esra Tanrıverdi
Uzun Günler / Long Days / Selen Solak
Sergi / Exhibition / Mary Helena Clark
Bana Bakacak Mısın / Will You Look At Me / Shuli Huang
Aradaki Dünya / In-between World / Cana Bilir-Meier
Küllerin Adı İnsandır / Ashes by Name is Man / Ewelina Rosinska