12 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 24.11.2022 14:34 | Son Güncelleme: 24.11.2022 14:50

Apple'dan Manchester United'a rekor teklif: 5.8 milyar sterlin

Teknoloji devi Apple satış sürecinde olan Manchester United'a talip oldu. CEO Tim Cook'un 5.8 milyar sterlin'i gözden çıkardığı konuşuluyor
Apple'dan Manchester United'a rekor teklif: 5.8 milyar sterlin

Apple CEO'su Tim Cook'un, Glazer Ailesi'nin gözden çıkardığı Manchester United'ı satın alma yarışına katıldığı iddia edildi. Daily Star dünyanın en büyük teknoloji şirketinin İngiliz devini almak için 5,8 milyar sterlin teklif ettiğini yazdı.

Fırsatları değerlendirmek istiyor

Apple'ın bu alanda bir yatırım ve tecrübesi olmasa da Tim Cook'un United'a sahip olmanın sağlayabileceği fırsatları keşfetmeye hevesli olduğu iddia edildi. Glazer Ailesi kulübü en yüksek fiyatı verene satacağını açıkladı. Ancak rakiplerinin yıllık 326 milyar sterlinlik geliri ve bu ay itibariyle tahmini 2 trilyon sterlinlik net değeri olan Apple'ın karşısında şansı olmayacağı tahmin ediliyor.

Bankalarla görüşmelere hazırlanıyor

Apple aralarında The Raine Group'un da bulunduğu satışı denetlemekle görevlendirilen bankalarla görüşmelere hazırlanıyor. 

 

2005'te 790 milyon sterline satılmıştı

Merhum Malcolm Glazer, kulübü 2005 yılında kaldıraçlı bir satın almayla modeliyle (790 milyon sterline, dönemin kuruyla yaklaşık 1 milyar 340 milyon dolara) aldı ve bu da onu büyük borçlara boğdu. Aile o zamandan beri sert taraftarların güvensizliğiyle karşı karşıya kaldı. Takım, Sir Alex Ferguson yönetiminde kupalar kazanmaya devam ettikçe, sahipliklerinin ilk yıllarında bu durum hafiflese de, efsanevi koçun 2013'te emekli olmasından sonra kızgınlık istikrarlı bir şekilde arttı. O zamandan beri kulüp, gösterilecek sadece bir avuç kupa ile yöneticiler ve büyük paralı oyuncular arasında dolaştı. Daha da kötüsü, İngiliz futbolundaki hakimiyetleri, 2008'de Abu Dabi yatırımcıları tarafından devralınmasından bu yana birçok onur kazanan, şehirlerarası rakipleri Manchester City FC'ye kaydı.