14 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 17.01.2024 13:46 | Son Güncelleme: 17.01.2024 14:02

CHP'li Başarır'dan Akşener'e: Umarım bu halk kendilerini karın ağrısı olarak görmez

TBMM Başkanlığı tezkeresine 'Evet' diyen CHP'yi "Karın ağrıları İYİ Parti miydi?" diyerek eleştiren Meral Akşener'e ilk yanıt Ali Mahir Başarır'dan geldi. CHP Grup Başkanvekili "Biz Meral Akşener'i asla karın ağrısı olarak görmedik, umarım bu halk da kendilerini karın ağrısı olarak görmez" dedi
CHP'li Başarır'dan Akşener'e: Umarım bu halk kendilerini karın ağrısı olarak görmez

Irak’ın kuzeyinde gerçekleşen saldırıların ardından hazırlanacak ortak bildiriye imza atmama kararı alan CHP ve SAADET, aynı konuyla ilgili TBMM Başkanlığı tezkeresine evet deme kararı aldı. Böylece iki parti, ayrı bildiri yayımlama kararından vazgeçti. İktidar partisiyle aynı bildiri altına imza atmak istemeyen CHP, hiçbir partinin imzasının olmadığı başkanlık tezkeresine evet diyeceğini ifade etti.

Söz konusu kararın ardından CHP'yi eleştiri yağmuruna tutan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin bugünkü grup toplantısında şunları kaydetti:

  • Bizim hür ve müstakil olmamız bazı şeyleri ortaya çıkardı. Hani her konuda biz suçluyduk? El sıkışın kardeşim, el sıkışın. Dürüst, açık bir şekilde DEM'le el sıkışın. Sizin elinizi tutan mı var? Hemen bütün her yeri alın. Görelim bakalım neymiş dünya.
  • Benzer bir Meclis bildirisini, DEM’in izmalamasını beklemiyoruz ama buradan da bir cingar çıktı. Dün bir toplantı oldu o toplantıda bu 3 siyasi parti imza atacak diğer siyasi partiler imza atmayacak bu parçalı görüntüden vazgeçildi, burası çok enteresan… Numan Kurtulmuş’un imzasıyla ortak tezkere Meclis'e sunuldu, ilginç bir biçimde ayrı bir bildiri yayımlayanların hepsi bu tezkereyi destekledi. Soru şu; karın ağrısı İYİ Parti miydi?"


Akşener'in sözlerine CHP'den ilk yanıt Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır'dan geldi: "Biz Meral Akşener'i asla karın ağrısı olarak görmedik. Görmeyiz de. Umarım bu halk da kendilerini karın ağrısı olarak görmez" dedi. Başarır sözlerine şöyle devam etti:

  • Şunu söyleyeyim, dün yapılan görüşmeler devlet ciddiyetine uygun görüşmelerdi. Bir önceki vahim olayda 12 şehit vermiştik, 2 bakanın Meclis'e gelip bilgilendirme yapmasını talep etmiştik. O gün gelmemişlerdi. AKP'nin bildirisine imza atmayacağız demiştik.
  • Ve Numan Bey geldi, CHP gereğini yaptı. burası çadır devleti değil. 12 şehidin acısı bitmeden 9 şehit daha vereceğiz, sonra bir kağıt parçasını getirecek AKP grubu, imzalayın olay bitti. Hayır!
  • Bir hukuk devletinde bakanlar gelir Meclis'e, bunun hesabını verir. Meclis bir tezkere getirir partiler de gereğini yapar. Yaptı mı? Yaptı.

Dört yıl önceki bildiriyi hatırlattı

  • Meral Hanım bence böyle güzel bir sistemin önemine baksın, AKP bildirilerinin peşinde değil Meclis iradesinin vermiş olduğu bildiriye baksın. Ben değerli hanımefendiye sormak isterim. 4 yıl önce yine şehit vermiştik, yine ortak bildiri verilmişti. Meral Hanım imzalamamıştı. Terörü yaratan AKP ile aynı çizgide olmak istemiyoruz demişti. Ne değişti?"