04 Aralık 2023, Pazartesi
Haber Giriş: 03.04.2023 15:21 | Son Güncelleme: 03.04.2023 15:26

İstanbul'da scooter'lar için yeni düzenleme

Paris'teki yasak kararı ile gündeme gelen elektrikli scooter'lara yönelik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de harekete geçti. Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce kullanıcılara operatörler tarafından 2 ayda bir eğitim verilmesine de içeren yeni eylem planını açıkladı
İstanbul'da scooter'lar için yeni düzenleme

Tüm dünya kentlerinde yıllardır tartışma konusu olan elektrikli scooter'lar, Fransa'nın başkenti Paris'teki yasak kararı ile yeniden gündeme geldi. Paris kent yönetiminin yasak kararından saatler sonra ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yetkililerinden, İstanbulluları ilgilendiren açıklamalar geldi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce, İBB'nin scooter'lar ile ilgili aldığı yeni kararları duyurdu.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Gökce, hazırlanan eylem planı ile, scooter'larını kullanımını kolaylaştırmayı ve düzensiz park sorunu nedeniyle oluşan sorunları azaltmayı hedeflediklerini bildirdi.

1500 park alanı açılacak

Buna göre, İstanbul'da İBB tarafından 1500 scooter park alanı açılacak. İlçe belediyeleri ile konumları belirlenen bu park alanlarının yapımına operatörler de katkı sağlayacak. Ayrıca, park alanlarına park eden kullanıcılardan yüzde 10-15 indirime tekabül eden açılış ücreti alınmayacak.

Hız sınırı 12.5 km/s olacak

Gökce'nin verdiği bilgiye göre, yaya trafiğinin yoğun olduğu kent merkezleri 'hassas bölge' olarak tanımlanıp, bu bölgelerde hız sınırı scooter'lar için 12.5 km/s olarak düzenlenecek.

Öte yandan, kullanıcılara operatörler tarafından 2 ayda bir eğitim verileceği de aktarılırken, operatörlerin mobil uygulamalarının İstanbulKart ile entegre olacağı ve süreç içerisinde toplu taşıma ile tam entegrasyonu sağlayacak çözümlerin geliştirileceği aktarıldı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce, E-Skuter Komisyonu kurulacağını da belirterek, ilçe belediyeleri, operatörler ve İBB'nin eşgüdüm içerisinde hareket edeceğini bildirdi.