14 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 09.09.2023 11:55 | Son Güncelleme: 09.09.2023 13:39

İstanbul’da yeni eğitim-öğretim yılı alarmı

Pazartesi günü başlayacak yeni eğitim öğretim yılı için İstanbul'da hazırlıklar tamamlandı. Pazartesi günü 06.00 ile 14.00 arasında toplu ulaşım ücretsiz olacak. Metro İstanbul 375 ilave sefer yapacak. Emniyet okul çevrelerindeki önlemleri arttıracak
İstanbul’da yeni eğitim-öğretim yılı alarmı

Yeni eğitim-öğretim yılı 11 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Megakentte yeni eğitim öğretim yılı için hazırlıklar sürerken, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir dizi önlemler aldı. Kentte Pazartesi günü saat 06.00 – 14.00 arasında toplu ulaşım araçları ücretsiz olacak. İETT, okulların açılmasından itibaren her gün bin 636 ek sefer yapacak. 130 binden fazla yolcu bu seferlerle toplu taşımaya yönlendirilmiş olurken, 109 bin aracın bu tedbirlerle trafikten çekilmesi hedefleniyor. Metro İstanbul da 375 ilave sefer planlıyor. Bu seferlerle 415 bin yolcunun toplu taşımaya yönelmesi bekleniyor. Böylelikle 380 bin aracın İstanbul trafiğine çıkmaması bekleniyor.

Ayrıca okulların açılmasıyla birlikte ilk 2 gün okul servis araçları, arabalı vapurlardan öncelikli olarak yararlanacak. İDO'nun Sirkeci-Harem hattındaki yaya yolcular ücretsiz seyahat edecek. Şehir Hatları da ek vapur seferleri düzenleyecek.

2 milyon 922 bin 96 öğrenci ders başı yapacak

Valilikten yapılan açıklamada, yeni eğitim öğretim yılı için öğrenci servisi ve kantin denetimleri ile emniyet tedbirlerine yönelik hazırlıkların tamamlandığı ifade edildi. 2023-2024 eğitim öğretim yılının 11 Eylül Pazartesi günü başlayacağı hatırlatılarak "İstanbul'daki 6 bin 862 okulda, 2 milyon 922 bin 96 öğrenci ve 181 bin 831 öğretmen, 104 bin 745 derslikte ilk zille birlikte ders başı yapacak" denildi.

Öğrencilerin bu yıl da sınıflara geldiğinde ders kitaplarını sıralarında hazır bulacakları ifade edilen açıklamada, kentteki öğrencilere verilmek üzere hazırlanan 25 milyon 243 bin 334 kitabın okullara dağıtımının tamamlandığı bildirildi. Kentte 176 bin 580 kreş, 195 bin 392 anaokulu, 951 bin 569 ilkokul, 837 bin 56 ortaokul ve 761 bin 499 lise öğrencisinin bulunduğu kaydedildi.

Kantin ve yemekhanelerde üçlü denetim

İstanbul genelinde 3 bin 135 okul kantini, 4 bin 55 de eğitim kurumu yemekhanesi olmak üzere toplam 7 bin 210 işletmenin faaliyet gösterdiği aktarılan açıklamada, "Öğrencilerin sağlıklı beslenmelerini sağlamak ve obeziteyle mücadele kapsamında okul kantinleri, yemekhaneler ve okul çevrelerinde bulunan kafe, lokanta ve restoran denetimleri sıklaştırılarak devam edecek" ifadesi kullanıldı. Açıklamada, bu çerçevede ilk denetim mekanizmasının kaymakamlıklar tarafından oluşturulacağı belirtildi.

Sağlık, tarım ve ilgili meslek odası yetkililerinden oluşan komisyonun belirli periyotlarda denetim gerçekleştireceği bilgisi verilen açıklamada, bu komisyonun çalışmalarına ek olarak il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin de okul kantinlerinde ve belirlenen alanlarda düzenli denetimler yapacağı aktarıldı. Kantin denetimi konusunda önemli mekanizmalardan birinin de okul müdürlüklerinin oluşturacağı kantin denetim komisyonları olacağı, bu komisyonların da düzenli olarak kantinleri denetleyerek çocukların sağlıklı beslenmeleri konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini sağlayacakları ifade edildi.

Okul çevrelerinde çok sayıda ekip görev yapacak

Yeni eğitim öğretim yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin okul çevrelerinin güvenliği için sahada olacağı aktarılan açıklamada, "Okullara yönelik koruyucu ve önleyici güvenlik tedbirleri kapsamında yapılan planlamada toplam 1182 emniyet görevlisi eğitim öğretim yılı boyunca sivil ve resmi uygulama yöntemleriyle öğrencilerin güvenliğini sağlayacak" denildi.

Açıklamada, ayrıca İstanbul genelinde 810 ekiple servis araçlarına yönelik düzenli uygulama yapılacağı kaydedildi. Mobil Okul Timleri (MOT) ekiplerinin de okul yöneticileri ile iletişim halinde okul ve çevrelerinde etkin bir denetim mekanizması oluşturacağı bildirilen açıklamada, bu ekiplerin yapacakları anlık uygulamalarla okul çevrelerinin güvenliğini sağlayacakları ifade edildi. Açıklamada, İl Jandarma Komutanlığının görev bölgesinde bulunan 165 okulun güvenliğini sağlamak için 412 personelden oluşan 148 tim oluşturduğu, bu ekiplerin de okul çevrelerinde düzenli denetim yapacağı belirtildi.

İstanbul trafiği anlık takip edilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ve Ulaşım Yönetim Merkezinde (UYM) saat 06.00 itibarıyla toplanarak 3 gün boyunca nöbet tutacağını duyurdu.Nöbet sırasında İstanbul trafiğinin kent içi kameralardan anlık takip edileceği belirtilen açıklamada, tıkanan arterlerin ilgili birimlere bildirilip anında müdahale edilmesinin sağlanacağı vurgulandı.

Açıklamada, 101 ekipten oluşan 245 zabıta personelinin okullarda aktif görev alacağı, trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda 10 çekici aracın hizmet vereceği, sabah-akşam zabıta ve polis memurlarınca trafik denetimi yapılmasının sağlanacağı ifade edildi.​​​​​​​