23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 08.07.2023 11:28 | Son Güncelleme: 08.07.2023 12:26

Kılıçdaroğlu: Kazanamayınca ciddi travma yaşadık, kronik hale getirmek doğru değil

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim yenilgisinin muhalefette ciddi bir travmaya yol açtığını ancak bunu kronik hale getirmenin doğru olmadığını söyledi
Kılıçdaroğlu: Kazanamayınca ciddi travma yaşadık, kronik hale getirmek doğru değil

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alınan yenilginin muhalefet cephesinde travma ve hayal kırıklığına yol açtığını söyledi. TV100'de katıldığı programda seçim sonuçlarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacağımıza hepimiz çok inanmıştık. Kazanamayınca bunun getirdiği ciddi bir travma oldu. Bu travmayı ben de dahil olmak üzere hepimiz bir şekilde hissettik" dedi.

Beklentinin karşılanmaması ya da  gerçekleşmemesinin getirdiği bir hayal kırıklığı olduğunu dile getiren CHP lideri, "Ama bu hayal kırıklığını kronik hale getirmek doğru değil. Olur, yani hayat devam ediyor. Yani bir nehir gibi akıyor. Tamam, siz karşıya geçmek için yüzdünüz ama ulaşamadığınız kıyıya çok yaklaştım ama ulaşamadım. Ama nehir akıyor ve siz o nehirde yüzmek ve karşıya geçmek zorundasınız. Dolayısıyla hayal kırıklığını kronik hale getirmeden tam tersine. Yani kazandığımız pek çok avantajı öne çıkararak halka moral vererek bunu götürebilirsiniz. Götürmek zorundasınız zaten" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde sadece rakibi Recep Tayyip Erdoğan'la rekabet etmediklerini savunan Kılıçdaroğlu, "Valisi, kaymakamı, jandarma komutanı, bütün bakanlar, hiç kimse istifa etmedi. Altlarında makam araçlarıyla bakanlar propaganda yaptılar. Bizim milletvekillerimiz darp edildi, sandık başında darp edildi" dedi. 

"Karamsar değilim, epey yol aldık"

CHP lideri, 2024'te yapılacak yerel seçimlerden daha güçlü şekilde çıkacaklarını savunarak şunları söyledi: "İşin özü şu, karamsar bir insan değilim. Ben epey yol aldığımıza inanıyorum. Yerel seçimlerde çok daha güçlü bir şekilde çıkacağız ortaya. Büyük kentlerin tümünde biz öndeyiz zaten. Diyarbakır gibi Rize gibi Kars gibi bugüne kadar vekil çıkarmadığımız yerlerde ilk kez milletvekili çıkardık. Oylarımızda bir gerileme olmadı. Öbürüne bakıyorsun, 49'da 35'lere kadar düştü. Dolayısıyla biz yani Cumhurbaşkanlığı kazanamamanın getirdiği moral bozukluğu en azından kısmen de olsa sağladığımız bazı başarılarımızı da gölgeledi. Yani onları da konuşamaz hale geldik ama ben şuna inanıyorum. Biz bu gün 11 büyük kenti aldık. Yerel seçimlerde bunlara Bursa gibi Balıkesir gibi, Denizli gibi, Manisa gibi, Uşak gibi pek çok yeri ilave edeceğiz. Adaylarımız mücadeleyi yapacaklar. Belediye başkanlarımız da başarılı belediye başkanlarımız ellerinde bütün engellemelere rağmen ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar, iyi sonuçlar elde edecek."