25 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 02.02.2024 22:14 | Son Güncelleme: 02.02.2024 23:47

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan 'görevden affını istediğini' açıkladı. İstifasını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyuran Erkan, "Son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir" ifadelerini kullandı
Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan görevinden istifa etti. X hesabından yaptığı paylaşımla 'görevden affını istediğini duyuran' Erkan, "Son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum" ifadelerini kullandı.

Erkan'ın açıklaması şöyle: "Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim. Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır. Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum. Saygılarımla."

Başkanlığı 8 ay sürdü

Hafize Gaye Erkan, 9 Haziran 2023 tarihinde bankanın ilk kadın başkanı olarak bu göreve atanmıştı. Yaklaşık 8 ay sonra istifa eden Erkan, Merkez Bankası başkanları arasında bu görevde en kısa süre kalan 4. isim oldu. 

Ne olmuştu?

Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığını, Erol Erkan’a bankada oda, koruma ve makam aracı tahsis edildiğini iddia etmişti. Erkan ailesinin, Merkez Bankası Sosyal Tesisi ve İzmir kampını özel olarak kullandığı öne sürülmüştü.

Gaye Erkan, söz konusu haberlere ilişkin açıklamasında, "Asılsız iddialar karşısında şaşkınlığımı ve üzüntümü paylaşmak isterim. Şahsımı ve Bankamızı itham eden asılsız haberler asla kabul edilemez nitelikte" ifadelerini kullanmış, sorumlular hakkında yasal haklarını kullanacağını belirtmişti. İddialarının arkasında duran Büşra Bozkurt ise hakkında dava açılması halinde bankanın kamera kayıtlarını isteyeceğini belirterek, "Başkanlık makamının bulunduğu 9’uncu katta Erol Erkan’ın talimatlar yağdırdığı görüntüler kayıtlarda mevcut" demişti.

Oda TV, 'Mehmet Şimşek-Gaye Erkan Krizi' başlıklı haberinde, Erkan ve ailesiyle ile ilgili haberlerin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e yakın bir grup tarafından servis edildiği iddiasına yer vermişti.