23 Temmuz 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 03.03.2023 13:37 | Son Güncelleme: 03.03.2023 13:59

Prof. Dr. Naci Görür’den Milli Eğitim Bakanı'na öneri: Jeoloji ve coğrafya temel dersler olsun

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e seslenerek, ortaokul ve liselerde jeoloji ile coğrafya derslerinin temel dersler olarak okutulmasını istedi. Görür, son yaptığı açıklamada ise iki bölgeye dikkat çekerek 7.4 büyüklüğünde deprem uyarısı yaptı
Prof. Dr. Naci Görür’den Milli Eğitim Bakanı'na öneri: Jeoloji ve coğrafya temel dersler olsun

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabı üzerinden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e öneride bulundu. Prof. Dr. Görür, paylaşımında "Sayın Milli Eğitim Bakanımıza bir öneride bulunmak istiyorum: Lütfen ortaokul ve liselere jeoloji ve coğrafya derslerini temel dersler olarak yeniden koyunuz. Bunun halkımızın deprem konusunda bilgilenmesine, bilinçlenmesine ve deprem kültürü edinmesine katkısı büyük olacaktır" ifadelerini kullandı

İki bölgeye dikkat çekti

FOX TV'de yaptığı açıklamalarda ise iki bölgeye dikkat çekerek 7.4 büyüklüğünde deprem uyarısı yaptı. Prof. Dr. Naci Görür, "Çorum tam Kuzey Anadolu fay hattının üzerinde. Bu kuşağın tamamı, Türkiye’nin tamamı, hatta dünyanın en aktif büyük depremler oluşturabilen kuşağı içerisinde. Bu kuşak aşağı yukarı Bingöl-Karlıova’dan çok büyük ölçüde Marmara Denizi’ne kadar enerjisini tüketti. Büyük deprem üretme enerjisini boşalttı" dedi. Görür "Şimdi Marmara’yı bekliyoruz. Bir de Erzincan ile Karlıova arasındaki bu kesimi bekliyoruz. Burada Pülümür’ün olduğu yer aşağı yukarı 7.4 büyüklüğünde belki deprem olabilir. Yedisu fayı üzerinde. Bunu zaten hep söylüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Prof. Dr. Naci Görür "Tunceli-Pülümür 7.4 büyüklüğünde deprem olabilir. Burada en son deprem 1794’te. Dolayısıyla epey zaman geçti. Erzincan depremi buraya muhtemelen enerji de transfer etmiş olabilir. Bu Doğu Anadolu fayındaki hareketler de belli ölçüde burayı biraz etkilemiş olabilir. Endişe ettiğimiz yerlerden biri bu" dedi. 

"Umarım 6 Şubat bir milat olur"

Görür "Hatalı kentler inşa etmenin en güzel örneği bizim bu deprem bölgeleri. Bunu bütün dünya ders kitabı gibi okuyabilir. Bunların hiçbiri kader değil. Bunları her biri burada bu inşayı, bu yapıyı yaparsanız günün birinde deprem sizi vurabilir. Bunu her yer bilimci burayı gezenler bunu her an söyleyebilirlerdi.
Umarım 6 Şubat gerçek bir milat olur. Bu gerçek bir beka sorunudur. Bu milattır. Eğer olmazsa samimi söylüyorum Türkiye Cumhuriyeti özgür ve bağımsız olarak geleceği olmayan bir devlet durumuna düşer. Eğer durduramazsan bitersin, özgürlüğünü de bağımsızlığını da kaybedersin" dedi. 

Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli toplantısı

Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli’nin ilk toplantısına davet edildiğini de belirten Naci Görür, "Evvelsi gün gece 00.20’de, dün de öğleden sonra Cumhurbaşkanlığı Özel Kalemi’nden arandık. Davet edildiğimiz söylenildi. Bizim icap edip etmeyeceğimiz soruldu. Biz devlet başkanımızdan milletimizin can güvenliğini ilgilendiren bir konuda eğer karınca kararınca yapacağımız en ufak katkı varsa emre amade olduğumuzu, depremin siyaset üstü bir konu olduğunu, parti üstü bir konu olduğunu ifade ederek zevkle, halkımız için yapabileceğimiz, önerebileceğimiz bir şey varsa koşa koşa geleceğimiz arz ettik" diye konuştu.