19 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 26.05.2023 13:09 | Son Güncelleme: 26.05.2023 13:42

Sinan Oğan: Makam talebim olmadı, olsaydı Kılıçdaroğlu hepsini yapmaya hazırdı

Canlı yayında soruları yanıtlayan Sinan Oğan, cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan makam talebi olmadığını belirterek, "Olsaydı Kılıçdaroğlu hepsini yapmaya hazırdı" diye konuştu. Ayrıca Oğan, "Mansur Yavaş aday olsaydı, ben olmayacaktım" dedi
Sinan Oğan: Makam talebim olmadı, olsaydı Kılıçdaroğlu hepsini yapmaya hazırdı

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nin ilk turunda ATA İttifakı'nın adayı olan ve ikinci turda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceğini söyleyen Sinan Oğan, CNN Türk'te soruları yanıtladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, Twitter paylaşımında Oğan'ın Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü ve makam talebi olduğunu yazdı. Ancak Oğan, katıldığı programda bu iddiaları reddetti.  Oğan'ın açıklamaları şöyle: 

 • Türkiye'deki bu linç kültürünü mutlaka tedavi ettirmemiz gerekiyor. Bu linç kültürünü çok tehlikeli buluyorum. Herkes sizin gibi düşünmek zorunda mı? Biz oturduk, düşündük. Çoğunluk hayır biz HDP'nin olduğu yerde olamayız dedi. Sanki biz Ermenistan'ı desteklemişiz gibi acayip bir linç kültürü. Muharrem İnce'ye öyle şeyler yapıldı ki... Muharrem İnce sağlığından oldu ya.
 • Ümit Özdağ'la biz dostuz yine. Farklı tercihlerde bulunmamamıza rağmen dostluğumuz devam ediyor. Bizi destekleyenler kavga ediyor.
 • Biz Özdağ'la beraber en başından beri tüm ihtimalleri konuşuyorduk. Bugün de konuşuyoruz. İhtiyaç olursa görüşürüz. İki medeni insanız, iki medeni siyasetçiyiz. Yıllara dayanan bir dostluğumuz var. Biz bunu yaparken sosyal medyanın başına oturanlar kraldan çok kralcı.
 • Hakaret eden herkese dava açacağım, eleştirenlere değil. Bu linç kültürüyle hesaplaşacağım ben. Linç kültürünün demokrasiye bir tehdit olduğunu düşünüyorum.
 • Ümit Özdağ Erdoğan'ı destekleyeceğimi biliyordu. Biz Özdağ'la bütün her şeyi konuşarak geldik bu noktaya. Biz cenke girmiyoruz seçime giriyoruz. Kaliteli bir dil kullanmalıyız.
 • Mansur Yavaş çok değer verdiğim kıymetli bir dostumdur. Eğer Mansur Yavaş aday olsaydı ben aday olmayacağım demiştim. Eğer bir Türk milliyetçisi aday olmazsa ben aday olacağım dedim. 
 • Sayın Yavaş aday olmadı, Kılıçdaroğlu adaylığını diretti ve kabul ettirdi. Biz Kılıçdaroğlu'yla oturduğumuzda birçok şey konuşuldu. Sayın Davutoğlu'yla da bir görüşme yaptık. Kılıçdaroğlu'nun daha sonra da birkaç defa görüşme talebi oldu ben ikna olmadım.
 • Sayın Yavaş'ın bir nezaket mesajı oldu 'yapabileceğim bir şey var mı' diye ben de teşekkür ederim dedim kendisine. Benim Kılıçdaroğlu'ndan talebim olsaydı Kılıçdaroğlu hepsini yapmaya hazırdı. Makam, mevki talep etmedim. Ben ikna olmadım. Her görüşmemizde muhakkak bir üçüncü kişinin olmasını istedim. Yavaş o toplantıda vardı.
 • Konuşma metnini tamamını kendim yazdım. Niye okudum? Bütün Türkiye'nin gözü oradaydı. Önemli bir konuşmaydı. Hata insana mahsustur, hata yapmamak için.
 • Sayın Erdoğan'dan benim makam mevki anlamında hiçbir talebim olmadı. Kılıçdaroğlu'ndan olmadığı gibi. Kılıçdaroğlu verebileceğini söyledi. Ben önce ikna olmalıydım buna. Sayın Erdoğan'a gelecek olursak iddia edildiği gibi ben kendisinden randevu talep etmedim.
 • Benim bir bakanlık talebim yok. 2015 senesinde Binali Yıldırım beni davet etti, o zaman gitseydim zaten bakan olurdum süreç içerisinde. Benim hiç öyle derdim yok.  
 • Özdağ'la görüşmede yoktum. Kendisi için bakanlık istedi mi istemedi mi bilmiyorum. O ikili görüşmelerdi. Orada ne konuşuldu ne konuşulmadı bilemem.
 • Erdoğan seçimi yüzde 53 ve üzeri alır. Özdağ, eğilim olarak Cumhur İttifakı'nı destekleyeceğimi biliyordu. Ben Özdağ'ın tarafsızlık tarafının ağır bastığını düşünüyorum.