22 Mayıs 2022, Pazar
Haber Giriş: 12.05.2022 15:38 | Son Güncelleme: 12.05.2022 17:06

Yargıtay, Canan Kaftancıoğlu hakkındaki 3 cezayı onadı

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Canan Kaftancıoğlu'na 3 ayrı suçtan verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onadı. Bu karar sonrası Canan Kaftancıoğlu 6 ay hapis yatacak. Karar Covid-19 tedbirleri bitmeden iletilirse CHP İstanbul İl Başkanı denetimli serbestlikten faydalanabilecek
Yargıtay, Canan Kaftancıoğlu hakkındaki 3 cezayı onadı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na, sosyal medya paylaşımları nedeniyle kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret, Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak ve Cumhurbaşkanına hakaret suçlarından 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu'nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanarak 6 Eylül 2019'da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamladı.

Düzeltilerek onandı

Daire, Kaftancıoğlu'na kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaretten verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ile Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamaktan verilen 1 yıl 8 ay hapis cezalarını kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu gerekçesiyle onadı. Kaftancıoğlu'na, Cumhurbaşkanına hakaret suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezası ise 1 yıl 9 ay olarak düzeltilerek onandı.

2 dava düşürüldü

Kaftancıoğlu'na, PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak suçundan verilen 1 yıl 6 ay hapis ile halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek suçundan verilen 2 yıl 8 hapis cezaları ise daire tarafından bozuldu. Kaftancıoğlu'nun, sosyal medya paylaşımı ve bir televizyon kanalındaki konuşmaları nedeniyle PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak"suçundan cezalandırıldığı anımsatılan kararda, bu eylemlerin söz konusu suçun unsurlarını oluşturmadığı ifade edildi.

Kararın gerekçesi

Kararda, "Terör örgütü propagandası yapma suçunun oluşması için terör örgütü ile ilgili bir öğretinin, düşüncenin veya inancın başkalarına tanıtılması, benimsetilmesi ya da yayılması amacıyla yapılmasının yanında terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, bu yöntemleri övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde yapılması gerekmektedir" denildi.

"Suç unsurlarının oluşmadığı belirtildi

Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek suçu bakımından ise kararda, muhalif kişiliği ile bilinen Kaftancıoğlu'nun sosyal medyadaki paylaşımlarının bütününün incelendiğinde atılı suçun unsurlarının oluşmadığı belirtildi.

Kaftancıoğlu hapis yatacak mı?

Av. Hikmet Ozan Öğüt, Canan Kaftancıoğlu'nun 6 ay hapis yatacağını söyledi. Kaftancıoğlu'nun infazın gerçekleştirilmesinin 6 ay ertelenmesini isteme hakkı olduğunu dikkat çeken Öğüt "Kaftancıoğlu hakkında onanan 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezasının yatarı 6 ay. Bu altı aylık süre açık cezaevinde geçirilecek. Şimdi bu onanan karar Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilecek. Karar Covid-19 tedbirleri bitmeden yani 31 Mayıs'tan önce Canan Kaftancıoğlu'na ulaşırsa; CHP İstanbul İl Başkanı, denetimli serbestlikten faydalanabilecek ancak  tedbirleri uzatılmazsa 1 Haziran'da tekrar cezaevine gidecek" dedi. 

 

Kaynak: AA