02 Mart 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 08.09.2022 17:54 | Son Güncelleme: 08.09.2022 22:21

Kraliçe Elizabeth'in ölümünden sonra neler yaşanacak?

Kraliçe'nin ölümünün ardından 73 yaşındaki oğlu Charles tahta geçerek İngiltere Kralı oldu. Peki süreç nasıl işleyecek, neler yaşanacak...
Kraliçe Elizabeth'in ölümünden sonra neler yaşanacak?

Britanya'nın en uzun süre tahtta kalan ve dünyanın en yaşlı hükümdarı olan 96 yaşındaki Kraliçe II. Elizabeth'in sağlık durumu şimdiye kadar olan durumundan ciddi görünüyor. Kraliçe'nin basına yansıyan son karesi, İngiltere'nin yeni başbakanı Liz Truss'ı ağırlarken çekilmişti. 

Peki Kraliçe ölürse neler yaşanacak? 

Londra Köprüsü operasyonu 

Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünde kullanılacak kodun adı da Londra Köprüsü Operasyonu. Bu plan, cenaze töreni düzenlemelerini içeriyor. II. Elizabeth öldükten sonra ilk olarak kraliçenin özel sekreteri Edward Young, Birleşik Krallık Başbakanı'na bir haber gönderecek ve “Londra Köprüsü yıkıldı” mesajını iletecek. Daha sonrasında İskoçya, Kuzey İrlanda ve Saint Adaları gibi kraliçenin hüküm sürdüğü 15 ülkeye ve sembolik olarak liderlik ettiği, İngiliz Milletler Topluluğu'na ait 36 ülkeye gizli bir hat üzerinden haber verilerek Londra Köprüsü Operasyonu’nun başladığı bildirilecek. Halk ise resmi haber ajansı PA Media üzerinden verilecek son dakika haberiyle Kraliçe'nin öldüğünü öğrenecek.

Buckingham'dan Westminster'a bir geçit töreni

Kraliçe'nin tabutu, Buckingham Sarayı'ndan Westminster Sarayı'na bir geçit töreniyle götürülecek. Burada katafalka konulacak tabut, üç gün boyunca günde 23 saat halk tarafından ziyaret edilebilecek. Önemli kişiler için biletler düzenlenecek. Cenaze töreninin, kraliçenin ölümünden 10-12 gün sonra tamamlanması bekleniyor. Cenaze gününde sabah saat 11.00'da Big Ben’in çanları Kraliçe II. Elizabeth için çalacak ve tüm Birleşik Krallık sessizliğe bürünecek. Ardından, kraliçenin bedeni babasının da yattığı yer olan St. George Kilisesi'ne götürülerek Londra Köprüsü Operasyonu tamamlanmış olacak.

Siyah bant

Kraliyet ailesinin web sitesi, Kraliçe'nin ölümünü doğrulayan kısa bir açıklamayla siyah renge çevrilecek. İngiliz hükümetinin "gov.uk" uzantılı web siteleri ve hükümet kurumlarına ait tüm sosyal medya hesaplarında siyah bantlara (banner) yer verilecek. Acil olmayan içerik yayımlanmayacak ve yeniden paylaşım (retweet) hükümetin iletişim başkanı tarafından onaylanmadıkça yapılamayacak.

Yas ilan edilecek

Devlet cenaze töreni, Kraliçe'nin ölümünden 10 gün sonra gerçekleştirilecek ve ulusal yas günü olarak ilan edilecek. Yas günü, resmi tatil olmayacak ancak hafta içi günlere denk gelmesi durumunda çalışanlara izin verilmesi işverenlerin inisiyatifine bırakılacak. İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'daki parlamentolarındaki yasama faaliyetleri ertelenecek, tatilde olması durumunda parlamentolar geri çağrılacak.

Güvenlik uyarıları

Planda Başbakanlık Binası 10 Numara önündeki bayrağın, ölüm haberinden 10 dakika sonra yarıya indirilmemesi durumunda halkın öfkeleneceğine dair değerlendirmeler de yer aldı. Plan; Dışişleri Bakanlığının önemli sayıda turistin ülke girişinin nasıl ayarlanacağı, İçişleri Bakanlığının muhtemel terör tehditleriyle nasıl başa çıkacağı ve Ulaştırma Bakanlığının başkentteki aşırı kalabalık konusundaki endişelerini de içeriyor.

Sterlin üzerinden Elizabeth’in fotoğrafı silinecek

Kraliçe II. Elizabeth’in öldüğü gün, tacı devralacak Prens Charles fotoğrafı tüm banknotların üzerinde yer alacak. Elizabeth’in yer aldığı banknotlar da yavaş yavaş kullanımdan kaldırılacak. Aynı prosedür pasaportlar, polis ve ordu üniformaları ve mektup damgaları için de geçerli olacak.  

Tüm işletmelerin faaliyetleri durdurulacak

Kraliçe'nin öldüğü gün borsa, mağaza ve işletmelerin kapatıl olacak. Tüm piyasaların durdurulması nedeniyle ülkenin milyarlarca pound zarara girmesi bekleniyor. 

BBC, normal yayın yapmayı kesecek 

İngiltere Kraliyeti’ne ait yayın kuruluşu BBC, bir süreliğine normal yayın akışını ara verecek ve sadece kraliçenin ölümü ile ilgili haberleri yayınlayacak.