Milano Istituto Marangoni’de moda tasarımı okudu ve Politecnico Di Design Üniversitesi’nde moda tasarımı yüksek lisansını tamamladı. Uzun yıllar Milano’da, Costume National’da tasarımcı olarak görev yaptı. 2010 yılında kendi hazır giyim markası Lug Von Siga’yı yarattı. Hikayesi olan, kendi deyimiyle “toplumsal hafızamızı” ve kültürümüzü kullanarak yarattığı tasarımları bugün İngiltere’den Hong Kong’a, İtalya’dan Amerika’ya ünlü mağazalarda satılıyor. Bu hafta İstanbul’dayız. Konuğumuz Lug Von Siga’nın kurucusu ve Kreatif Direktörü Gül Ağış. Ağış ile sıra dışı hikayeleri olan tasarımlarını, Milano’da açacağı yeni mağazasını ve Covid’den nasıl etkilendiğini konuştuk. Milano’da moda tasarımı okumak sizi nasıl besledi? 16 yaşında henüz lise öğrencisiyken Paris Esmod Moda Okulu’nu kazandım. Annem tek başıma yurt dışında yaşamak için küçük olduğumu düşünerek göndermedi. Ben de edebiyat sevdiğim için İngiliz Dili ve Edebiyatı okudum. Fakat çizmeye devam ediyordum. Hindistan’a gidip bir bavul kumaş ve boncukla dönüp yakın çevreme giysi dikiyordum. Bu artık o kadar güçlü bir histi ki, okulunu okumam gerekiyordu. Hazır giyim okumak üzere Milano’ya gittim. Tabii etrafımdan “Yüzlerce yetenek gidiyor oraya. Sen nasıl öne çıkacaksın? Nasıl iş bulacaksın?” diye motivasyonumu kırmaya çalışanlar oldu Nasıl öne çıktınız? Önce iç sesimi dinleyerek, başarısız olabileceğime dair laflara kulak asmayarak. Çünkü biliyordum başaracağımı, hatta görüyordum. Sonra kültürüme sahip çıkarak. Ben Türkiye’den geliyorum. Desenler, motifler, nakışlar ülkesinden... Kısa sürede okulda öğretmenlerimin dikkatini çektim. Ama çekene kadar zorlandım tabii. Gece yarılarına kadar çizim yaptım, dikiş diktim. 72 saat uyumadan defileye hazırlandığımı hatırlıyorum. Kendi markanız Lug Von Siga’yı ne zaman kurdunuz? O dönem Moda Tasarımcılar Derneği Başkanı olan yakın zamanda kaybettiğimiz sevgili Bahar Korçan ile Paris’te tanıştık. Orada kafamda kendi markamı kurma fikri şekillenmeye başladı. Çevremde herkes kutür yaparken, ben hazır giyime odaklanmak istedim. Hazır giyimi tek başına yapmak, satacak lokasyon bulmak zor bir şey. Yatırımcım filan da yok. Yine “Nasıl yapacaksın?” diyenler oldu. Rahat, şık, günlük giyilebilen ve hikayesi olan kıyafetler yaratmak üzere 2010’da Lug Von Siga’yı kurdum. Hikaye neden önemli? Edebiyat okuduğum için hikayesi olmayan, bir şey anlatma derdi olmayan bir tasarım düşünemiyorum. Lug Von Siga’nın ilk koleksiyonu “Küresel ısınma” üzerineydi. Bundan 11 yıl önce kimse konuşmuyordu iklim krizini. Mısır püskülü, bambu, kenevirden üretilen çok güzel, rahat kumaşlar buldum. Galata Moda’da posterlerle iklim krizini anlatmaya çalıştım. Modacı arkadaşlarım ışıl ışıl gece kıyafetleri sergilerken ben cam şişelerden stant yaptım. Başka ne hikayeler var?
Geleneksellik her tasarımınızda var değil mi? Türk köklerimden gelen geleneksel öğeleri, folklorik detayları, kumaş işleme tekniklerini ve işlemeleri kullanmayı seviyorum. Yabancılar bizim kültürümüze daha çok sahip çıkarken, bizim gitgide uzaklaştığımızı görüyorum. Şu an moda dünyasındaki en güçlü olan iki konuyu ben markamı kurduğumdan beri uyguluyorum. Biri sürdürülebilir tasarım yapmak, ikincisi geldiğim kültürü kullanmak. Kolektif hafızamdaki, DNA’mdaki bilinci aktarıyorum tasarımlarıma. Her koleksiyon öncesi topraklanmak, merkezime dönmek için Kapalıçarşı’ya giderim. O karmaşanın içinde dinginleşiyorum, özümü buluyorum. Hedefler ne? Yatırımcısız, tek başına bir kadın tasarımcı olarak bu markayı Türkiye’den çıkartıp dünyada bu kadar çok satış noktasına ulaştırabilmem mucize gibi bir şey. Lokalliğimiz içinde çok büyüdük ama İstanbul’dan bir yere kadar büyüyebiliyorsunuz. Amerika ve İngiltere’deki showroom’larımızın ardından, yakın zamanda Milano’da bir ofis açmaya hazırlanıyoruz. Hedef Lug Von Siga’nın satış noktalarını daha da artırmak ve hazır giyimde dünyanın en ünlü markalarından biri yapmak.
10.12.2021 03:08
"Öze dönüş için ideal adres Kapalıçarşı"
Son yılların dünyadaki gözde hazır giyim markalarından birini yaratan Gül Ağış, her koleksiyon öncesi ‘merkeze dönmek’ için Kapalıçarşı’ya gittiğini anlatıyor ve ekliyor: "O karmaşanın içinde dinginleşiyorum"