Geçen hafta bahsetmiştim dizi sektörünün en büyük festivali SeriesMania’dan. Beş jürinin 13 ödül verdiği festivalde biz de beş ayrı ülkeden gelen, film ve televizyon alanından gazeteciler olarak Fransız dizilerini değerlendirip dört kategoride ödül verdik: En iyi dizi, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu ve en iyi müzik kullanımı. Zorlandığımız tek bir kategori vardı: Erkek oyuncu. Çünkü biri hariç, izlediğimiz dizilerde erkek karakterler resmen figüran düzeyindeydi. Uluslararası yarışma ve panorama bölümlerinde de durum pek farklı değilmiş. O zaman şu sonuca varabiliriz rahatlıkla: Güçlü, güçsüz, kahraman, anti-kahraman… Ekranda kadınların yükseldiği bir dönemdeyiz artık. Üstelik hem kamera önünde hem de arkasında.
Gencecik kızlar
Jeune@GolrieCall My Agent![Festival için çekilen bu ‘dramatik’ fotoğrafta yer alan jüri üyelerinin Oksijen’in dijital platformlara ayırdığı yeri epey kıskandığını belirtmeliyim.](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/09/IMG_7466.jpg)
Büyükada’daki Hamlet
Premiere HamletSivasHamlet![Jeune @Golrie’nin yazarı ve başrol oyuncusu (solda) ile yönetmeni.](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/09/IMG_3722.jpg)