21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 25.02.2024 15:30 | Son Güncelleme: 25.02.2024 15:38

ABD'de Nikki Haley'nin memleketinde ön seçimlerin galibi Trump oldu

ABD'de 2024 başkanlık yarışında Cumhuriyetçi Parti'nin aday adaylarından Nikki Haley'nin memleketi South Carolina'daki ön seçimleri, ABD eski Başkanı ve Cumhuriyetçilerin aday adayı Donald Trump kazandı
ABD'de Nikki Haley'nin memleketinde ön seçimlerin galibi Trump oldu

ABD'de 5 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri için ön seçim süreci devam ederken, Cumhuriyetçi aday adayı Nikki Haley'nin memleketi ve bir dönem valiliğini yaptığı South Carolina'da eyalet yönetiminin düzenlediği ön seçimler tamamlandı.

Trump oyların yaklaşık yüzde 60'ını aldı

Associated Press (AP) haber ajansının duyurduğu ve resmi olmayan sonuçlara göre, seçimlerde Trump oyların yaklaşık yüzde 60'ını alırken, Haley, yüzde 40 civarında kaldı. Haley'nin memleketinde galip gelen Trump, zafer konuşmasında "Cumhuriyetçi Partiyi hiç bu kadar birlik içinde görmemiştim. (Bu galibiyeti) 15 dakika kutlayabilirsiniz. Sonra işimizin başına dönmeliyiz" diye konuştu.

Öte yandan, Nikki Haley, South Carolina'daki ön seçimleri kaybetmesi halinde başkanlık yarışını bırakacağı yönünde ABD medyasındaki haberlere tepki göstermiş, son seçmen oyunu kullanana kadar yarışa devam edeceği mesajını vermişti.

Demokrat Partide halen başkanlık görevini yürüten ABD Başkanı Joe Biden rakipsiz şekilde, Cumhuriyetçi Partide ise ABD eski Başkanı Donald Trump en güçlü başkan aday adayı olarak ön seçim sürecini götürüyor.

Kaynak: AA