19 Haziran 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 27.03.2024 11:57 | Son Güncelleme: 27.03.2024 16:33

Bloomberg: Köprüye çarpan geminin sorunlu bir geçmişi var

Baltimore'daki Francis Scott Key Köprüsü'ne çarparak yıkıma yol açan ve ABD'nin doğu kıyısındaki ticareti sekteye uğratan geminin geçmişi oldukça karışık. Bloomberg geminin daha önce de kaza yaptığını yazdı
Bloomberg: Köprüye çarpan geminin sorunlu bir geçmişi var

ABD'nin Baltimore şehrindeki Francis Scott Key Köprüsü'ne çarpan Dali adlı geminin yer aldığı kazaya neyin sebep olduğu belirsizliğini koruyor. Kaza anının videosunda geminin çarpmadan kısa bir süre önce neredeyse tüm ışıklarının söndüğü görülüyor. Kaza Baltimore'u çevreleyen ana otoyolun önemli bir bağlantısını kopardığı için ABD'nin Doğu Yakası'ndaki en işlek limanının nakliye ve karayolu taşımacılığı için de yıkıcı oldu.

Daha önce de kaza yaptı

VesselFinder'a göre Dali, 2016 yılında demir alma manevraları sırasında Antwerp Limanı'ndaki rıhtımın taş duvarına çarptı. 2015'te inşa edilen geminin kıç bölümünde hasar meyddana geldi ancak gemi yüzer durumda kaldı ve daha sonra onarıldı. Washington Post, geminin bu kazadan sonra Singapur merkezli Grace Ocean Private Ltd. şirketine satıldığını bildirdi.

Mekanik sorunlar

Gemiyle ilgili daha önce de mekanik sorular gündeme geldi. Güvenli denizciliği teşvik eden bir kuruluş olan Tokyo MoU'ya göre, geçtiğimiz haziran ayında Şili'nin San Antonio kentinde yapılan rutin bir güvenlik denetiminde, Dali'nin ilerleme ve yardımcı makineleriyle bağlantılı bazı gösterge ve termometrelerle ilgili sorunlar tespit edildi. Söz konusu sorunlar Singapur bayrağı altında seyreden geminin alıkonulmasına neden olacak nitelikte değildi ve tam olarak ne oldukları da belli değildi.

Equasis denizcilik veri tabanı, geçen yılın sonlarında ABD Sahil Güvenliği tarafından yapılan standart kontrollerde gemide herhangi bir eksiklik bulunmadığını gösterdi. Singapur hükümeti yaptığı açıklamada, kayıtların ve yasal sertifikaların Dali'nin yapısal bütünlüğünün ve ekipmanlarının işlevselliğinin Baltimore olayı sırasında geçerli olduğunu gösterdiğini söyledi. Gemi ayrıca geçen yılın haziran ve eylül aylarında iki ayrı yabancı liman denetiminden geçmiş, ancak yakıt basıncı için arızalı bir monitör göstergesi gemi limandan ayrılmadan önce düzeltilmişti.

Synergy Marine tarafından işletilen ve yönetilen Dali, Danimarkalı denizcilik devi A.P. Moller-Maersk A/S'ye kiralandı. Synergy Marine'in Londra merkezli bir sözcüsü, son kaza sırasında gemide yaklaşık 4.900 konteyner bulunduğunu söyledi. Şirket yöneticileri durumu değerlendiriyor.