13 Temmuz 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 18.10.2022 10:07 | Son Güncelleme: 18.10.2022 10:14

İran, AB'nin yaptırımlarına Avrupalı kişi ve kurumlara yaptırım uygulayarak karşılık verecek

İran, Mahsa Emini'nin ölümü ve ardından ülkede başlayan protestolarla ilgili Avrupa Birliği'nin ilgili yetkililere yönelik yaptırım kararını iç işlerine müdahale olarak değerlendirirken, karşılık olarak Avrupalı kişi ve kurumlara yaptırım uygulayacağını açıkladı
İran, AB'nin yaptırımlarına Avrupalı kişi ve kurumlara yaptırım uygulayarak karşılık verecek

İran Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklamasında, Avrupa Birliği (AB) Konseyi'nin bazı İranlı yetkililere yönelik yaptırım kararını, uluslararası hukukun açık bir ihlali ve İran'ın iç işlerine müdahale şeklinde niteleyerek, kınadı. Yaptırım kararının, temelsiz ve uydurma iddialara dayandığı öne sürülen açıklamada, karar ayrıca "siyasi hedeflere ulaşmak için araç olarak insan haklarının istismar edildiğinin bir göstergesi" şeklinde nitelendirildi.

Açıklamada, AB'nin yaptırım kararına yanıt olarak, yakında Avrupalı kişi ve kurumlara karşı yaptırımlar uygulanacağı belirtildi. Avrupa Konseyi, Mahsa Emini'nin ölümünün ardından ülke çapına yayılan protestolara müdahale eden bazı İranlı güvenlik yetkililerine, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı İsa Zarepur'a yönelik dün yaptırım kararı aldığını duyurmuştu. 

 

Kaynak: AA