21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 26.12.2023 08:22 | Son Güncelleme: 26.12.2023 08:39

İsrail basını: Netanyahu gönüllü göç için çalışıyor

İsrail basını, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun, Gazze'deki Filistinlilerin gönüllü olarak başka ülkelere göç ettirilmesi için çalıştığını yazdı. Filistin Dışişleri Bakanlığı konuşması sızan Netanyahu'yu soykırımla suçladı
İsrail basını: Netanyahu gönüllü göç için çalışıyor

İsrail HaYom Gazetesi'nin haberine göri; Netanyahu'nun Likud partisi milletvekilleriyle yaptığı toplantıda, "Bizim sorunumuz mültecileri kabul etmeye hazır ülkeler. Biz bunu çözmek için çalışıyoruz" ifadesini kullandı. Toplantıda Gazze'deki Filistinlilerin göç ettirilmesi meselesine değinen İsrailli vekil Danny Danon "Dünya fiili olarak bu meseleyi tartışıyor. Kanada Göç Bakanı Marc Miller bu konu hakkında alenen konuştu. Keza ABD'nin 2024'te Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarından Nikki Haley de. Gazze'den ayrılarak üçüncü bir ülkeye gitmek isteyenlerle ilgili İsrail içinde bir ekip oluşturmalıyız" dedi.  Danon'un bu sözleri üzerine Netanyahu, "Biz bunun için çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Netanyahu'nun "gönüllü göç" itirafına tepki

Filistin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu'nun ve İsrailli vekillerin, Gazze'deki Filistinlilerin gönüllü olarak başka ülkelere göç ettirilmesi yönündeki açıklamaları kınandı. Açıklamada, "Netanyahu'nun bu itirafları, Gazze'ye yönelik saldırıların ve soykırım suçlarının derhal durdurulması için cesur bir uluslararası tutumu gerektiriyor" değerlendirmesinde bulunuldu.

"Destek veren ülkelere tokat niteliğinde"

Bu açıklamaların Netanyahu'ya destek veren ülkelere tokat niteliğinde olduğu ifade edilen açıklamada, "Bu açık ve net itiraflar, Netanyahu öncülüğünde Gazze'deki Filistin halkına yönelik yürütülen soykırım savaşının gerçek hedeflerini ortaya koyuyor" ifadesine yer verildi.

Hamas'tan yapılan açıklamada da Netanyahu'nun ve İsrail ordusunun hedeflerine ulaşmada başarısız olduğu aktarılarak, açıklamalar "saldırganlığın uzatılma çabası" olarak nitelendirildi. Açıklamada, Filistin halkının, topraklarından ve kutsallarından uzaklaştırılmasına yönelik planlara kesinlikle izin vermeyeceği vurgulandı.

İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich de geçen ay yaptığı açıklamada, Gazze'deki Filistinlilerin gönüllü olarak başka ülkelere göç etmesinin "doğru insani çözüm" olduğunu iddia etmişti.

 

Kaynak: AA