28 Mart 2023, Salı
Haber Giriş: 30.01.2023 15:00 | Son Güncelleme: 30.01.2023 15:05

Kremlin, Boris Johnson'ın tehdit iddiasını yalanladı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Boris Johson'ın Putin tarafından tehdit edildiği yönündeki iddiasının doğru olmadığını söyledi. Görüşmede neler koşulduğunu bildiğini aktaran Peskov, "Bu bir yalan" dedi
Kremlin, Boris Johnson'ın tehdit iddiasını yalanladı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ayrı bir diyaloğu olduğunu belirten Peskov, gerekirse bu diyaloğun devam edeceğini söyledi.

“Putin ile Erdoğan ilişkisi güvene dayanıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile ilgili son değerlendirmesinin sorulması üzerine Peskov, Türkiye-Fransa ilişkileri hakkında yorum yapamayacaklarını dile getirdi. Peskov, “Putin ile Erdoğan özel ilişkilere sahip. Bu ilişkiler gerçekten karşılıklı güvene, karşılıklı saygıya ve üstlendikleri yükümlülüklere bağlılığa dayanıyor. Söz ve yükümlülükleri yerine getirme yeteneği karşılıklı olarak değer bulmaktadır” ifadelerini kullandı. 

İran'ın İsfahan şehrindeki askeri tesise yönelik düzenlenen saldırıyla ilgili de yorum yapan Peskov, egemen devletlere yönelik bu tür eylemlerin sadece kınanabileceğini söyledi.

"Görüşmede ne konuşulduğunu biliyoruz"

İngiltere eski Başbakanı Boris Johnson’un bir belgeselde “Putin’in İngiltere’yi füze ile tehdit ettiği” iddiasına da cevap veren Peskov, “Bu doğru değil. Daha doğrusu bu bir yalan” dedi. Söz konusu görüşmede ne konuşulduğunu bildiğini aktaran Peskov, herhangi bir füze tehdidinin yapılmadığını vurguladı. 

Peskov, o zamanki görüşmede Putin’in Rusya'nın güvenliğine yönelik zorluklardan bahsettiğini, Ukrayna'nın NATO'ya katılması halinde Rus sınırlarının yakınına potansiyel olarak NATO veya Amerikan füzelerinin konuşlandırılmasının, herhangi bir füzenin birkaç dakika içinde Moskova'ya ulaşacağı anlamına geleceğini belirttiğini kaydetti.

Kaynak: AA