05 Mart 2024, Salı
Haber Giriş: 20.03.2022 09:50 | Son Güncelleme: 20.03.2022 16:43

Kutuplardaki hava sıcaklıklarında mart ayında sıra dışı artış saptandı

Yapılan ölçümlerde Antarktika'nın ve kuzey kutbunun bazı kısımlarında ısı artışının, önceki yılların mart ayı ortalamasıyla karşılaştırıldığında sıra dışı olduğu tespit edildi
Kutuplardaki hava sıcaklıklarında mart ayında sıra dışı artış saptandı

Antarktika'daki hava istasyonları, Concordia İstasyonu'nda havayı eksi 12 derece, Vostok İstasyonu'ndaki havayı ise eksi 17 derece ölçtü. Bölgedeki ölçümlerin, tüm zamanların ortalamasına göre 15 derece daha sıcak olduğu belirtildi.

10 derece daha sıcak

Colorado eyaletindeki Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi de kuzey kutbundaki sıcaklığın diğer yılların mart ortalamasına göre 10 derece daha sıcak olduğunu açıkladı. Kutuplardaki ısı artışının, olağan dışı olduğuna dikkat çekildi.

"Olağan dışı bir olay"

Buz bilimci Walt Meier, kuzey kutbu çevresindeki buzulların erime noktasına yaklaştığını belirterek, "İki kutupta zıt mevsimler yaşanıyor. Kuzey ve Güney'in aynı anda eridiği görülmemiştir. Bu kesinlikle olağan dışı bir olay" diye konuştu.

Ayrıca Maine Üniversitesi'nin iklim analizinde, cuma günü yapılan ölçümlemeye göre Antarktika'nın, 1979-2000 arasındaki ortalama sıcaklıktan yaklaşık 4,8 derece, kuzey kutbunun 3,3 derece daha sıcak olduğu, aynı tarih aralığına göre dünya genelindeki ısı artışının ise sadece 0,6 derecede kaldığına dikkat çekildi.