25 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 16.03.2023 13:14 | Son Güncelleme: 16.03.2023 13:53

Obrador: ABD uyuşturucuyla mücadelede başarısız

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ABD'nin uyuşturucuyla mücadele politikalarının başarısız olduğunu söyledi
Obrador: ABD uyuşturucuyla mücadelede başarısız

ABD makamları, uyuşturucu madde olarak da kullanılan fentanilin büyük bir kısmının Meksika'da üretildiğini tahmin ederken, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador iddiaları reddetti. Uyuşturucu madde pazarındaki fentanilin anestezide kullanılan bazı ilaçlardan da elde edilebildiği kaydediliyor. Obrador, kötü niyetli kullanımların önüne geçmek için uzmanlara fentanilin ilaçlarda kullanımına son verilip verilemeyeceğini danışacağını ve aynı adımı ABD'nin de atmasını teklif edeceklerini belirtti.

ABD'nin uyuşturucu şebekelerine aman verilmemesi yönündeki çağrılarını reddeden Obrador, "Onların kölesi olmayacağız. Biz Meksika halkını korumak için Meksikalılar tarafından seçildik. Birbirimize bir şeyi yapıp yapmamayı bildirmek yerine yardım etmeliyiz . Problemi çözemeyeceklerini kanıtladılar. Aşağı yukarı başarısız stratejiler" değerlendirmesine bulundu. 

Fentanilden her yıl ABD'de 70 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Meksika Savunma Bakanlığı ise salı yaptığı açıklamada, Meksika'nın kuzeybatısındaki sınır kenti Tijuana'da 1,83 milyon adet fentanil hapı yakalandığını duyurmuştu.

Kaynak: AA