09 Aralık 2022, Cuma
Haber Giriş: 04.10.2022 09:45 | Son Güncelleme: 05.10.2022 13:28

Rusya-Ukrayna anketi üzerine Elon Musk ile Zelenskiy Twitter'dan atıştı

Elon Musk, Rusya'nın tam seferberlikle savaşa girmesi halinde, Ukrayna'nın savaşı kazanma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Ardından Twitter'dan anketler paylaştı. Tartışma yaratan ankete Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy yanıt verdi. Tartışmalı ankete Kremlin'den destek geldi.
Rusya-Ukrayna anketi üzerine Elon Musk ile Zelenskiy Twitter'dan atıştı

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, Rusya - Ukrayna savaşı hakkında Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla gündemde. Savaşın başlamasıyla uydu internet sistemi Starlink'i erişeme açarak Ukrayna'ya destek veren Musk, Rusya'nın tam seferberlikle savaşa girmesi halinde, Ukrayna'nın savaşı kazanma ihtimalinin düşük olduğunu savundu. Musk bu iddiasının ardından Twitter hesabından Ukrayna-Rusya barışına ilişkin şu anketi düzenledi ve kullanıcılardan "evet" ya da "hayır" yanıtı vermelerini istedi;

Rusya-Ukrayna barışı

  • BM gözetiminde ilhak edilen bölgelerin seçimlerinin yeniden yapılması. Rusya, eğer halkın iradesi buysa gitmeli.
  • Kırım, resmen Rusya'nın bir parçası olarak tanınmalı.
  • Kırım'a su temini güvence altına alınmalı.
  • Ukrayna tarafsız kalmalı.

Musk, kısa bir süre sonra yaptığı ankette ise kullanıcılara "O zaman şunu deneyelim: Rusya'nın mı yoksa Ukrayna'nın mı parçası olduklarına Donbas ve Kırım'da yaşayan insanların iradesi karar vermeli" sorusunu yöneltti.

 

"Hangi Musk'ı daha çok seviyorsunuz?"

Musk'ın anketleri sosyal medyada tartışma yaratırken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de sorduğu soruyla Musk'a yanıt verdi. Zelenskiy, sosyal medya hesabından kullanıcılara "Hangi Elon Musk daha çok seviyorsunuz? Ukrayna'yı destekleyen ya da Rusya'yı destekleyen?" sorusunu sordu.

Ukrayna'nın Almanya Büyükelçisi Andriy Melnyk, Musk'ın açıklamalarına sert bir şekilde tepki göstererek, "Defol git Elon Musk sana diplomatik yolla yanıt veriyorum" dedi. Gelen tepkileri umursamadığını dile getiren Musk, "Rusya, Ukrayna'nın 3 katından fazla nüfusa sahip, bu yüzden Ukrayna'nın tamamen bir zafer kazanması pek olası değil. Milyonlarca insanın ölme ihtimalini umursuyorum. Eğer Ukrayna'da insanları önemsiyorsanız barışı arayın" dedi. 

Rusya'ya desteğimiz sıfır

Şubat ayından Rusya'nın işgali sebebiyle Ukrayna'da internetin kesintiye uğradığı günleri hatırlatan Musk, "SpaceX, Starlink'i etkinleştirmek ve desteklemek için Ukrayna'da şu ana kadar 80 milyon dolara yakın para harcadı. Rusya'ya desteğimiz 0 dolar. Açıkçası, biz Ukrayna yanlısıyız" dedi.

Kremlin anketten memnun

 

Musk'ın anketi tartışma yaratırken, Kremlin'den Musk'a destek geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, "Elon Musk gibi birinin barışçıl bir çıkış araması çok olumlu bir adım" dedi. Peskov gazetecilere verdiği demeçte, "Birçok profesyonel diplomatla karşılaştırıldığında Musk hala barışa ulaşmanın yollarını arıyor. Ve Rusya'nın şartlarını yerine getirmeden barışa ulaşmak imkansız" ifadelerini kullandı.