27 Mart 2023, Pazartesi
Haber Giriş: 19.01.2023 06:11 | Son Güncelleme: 19.01.2023 08:22

Yeni Zelanda Başbakanı görevi bırakıyor

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, şubat ayında görevinden ayrılacağını ve bu yıl genel seçimlerde yarışmayacağını açıkladı. 42 yaşındaki lider "Artık bu işin hakkını verecek kadar yeterli olmadığımı biliyorum. Devam edersem ülkeye zarar veririm" dedi
Yeni Zelanda Başbakanı görevi bırakıyor

42 yaşındaki Başbakan Ardern, televizyonda yaptığı açıklamada, 6 zorlu yıldır sürdürdüğü başbakanlık görevini, en geç 7 Şubat'ta bırakacağını söyledi.  Ardern, Yeni Zelanda'da 14 Ekim'de düzenlenecek genel seçimlerde yarışmayacağını, İşçi Partisi liderliğinden de ayrılacağını söyledi. Son dönemde bu konu üzerine düşündüğünü belirten ve sadece bir yıl değil, bir dönem daha hazırlanmanın bir yolunu bulmayı ümit ettiğini kaydeden Ardern, ancak bunu başaramadığını söyledi.

"Barış ve kriz dönemi ayrı"

Ardern, "Ülkenize barış zamanında liderlik etmek bir şey, kriz sırasında onlara liderlik etmek başka bir şey" ifadelerini kullandı.

"Devam edersem zarar veririm"

Mesleğin gerekliliklerinin farkında olduğunu kaydeden Ardern, "Artık bu işin hakkını verecek kadar yeterli olmadığımı biliyorum. Devam edersem, Yeni Zelanda'ya zarar vermiş olurum" dedi.

Ardern, Ekim 2017'de 37 yaşında başbakan seçildiğinde dünyanın en genç kadın başbakanı unvanını almıştı.