18 Nisan 2024, Perşembe
Haber Giriş: 29.08.2023 14:29 | Son Güncelleme: 29.08.2023 15:55

Yunanistan alevlere esir düştü: AB'nin son 23 yılda yaşadığı en büyük orman yangınları oldu

Yunanistan'ın Dedeağaç ve Meriç Bölgesi'nde 19 Ağustos'tan bu yana devam eden yangınların, Avrupa Birliği (AB) içinde 2000 yılından bu yana tutulan kayıtlardaki en büyük yangınlar olduğu söylendi
Yunanistan alevlere esir düştü: AB'nin son 23 yılda yaşadığı en büyük orman yangınları oldu

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, sadece Dedeağaç bölgesindeki yangınlarda yaklaşık 10 günde 81 bin hektar alan küle döndü. Bu yangınların Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi kayıtlarının tutulmaya başladığı 2000'den beri meydana gelen en büyük yangın olduğu belirtildi.

AB Komisyonu, AB'de bugüne kadar kayıt altına alınmış en büyük yangınlarla mücadele için 11 yangın söndürme uçağı, 1 helikopter gönderdiğini açıkladı.

Bunlara ilave olarak 6 Avrupa ülkesinin AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla karadan mücadele için 407 itfaiyeci ve 62 araçtan oluşan yangın söndürme ekiplerini bölgeye gönderdiği kaydedildi.

Ne olmuştu?

Yunanistan İtfaiye Teşkilatı, dün yaptığı açıklamada, ülkenin farklı bölgelerinde son 10 günde çıkan orman yangınlarının büyük oranda kontrol altına alındığını açıklamıştı.

Dedeağaç ile Meriç bölgesinde 19 Ağustos'ta, Fili civarında ise geçen hafta çıkan yangınların şiddeti azalmış, bu bölgelerde yangınlar tamamen kontrol altına alınamazken ekiplerin çalışmalarının devam ettiği söylemişti.

Akdeniz tüm dünyadan fazla etkileniyor

Atina Akademisi Genel Sekreteri, Atmosfer Fiziği ve İklim Bilimi Profesörü Hristos Zerefos Akdeniz bölgesinde 20'inci yüzyılın başında 14,5 derece olan ortalama hava sıcaklığının, bu dönemde 16,5 dereceye yükseldiğini söyledi.

Dünya genelinde söz konusu dönemler arasındaki sıcaklık farkının 1,2 derece olduğunu ifade eden Zerefos, yaz aylarında bu artışlarının Akdeniz'de son 120 yıl içinde 2,5-3 derece arttığını söyledi.

Kaynak: AA