06 Aralık 2022, Salı
Haber Giriş: 21.05.2022 17:38 | Son Güncelleme: 21.05.2022 17:43

Zelenskiy: Zafer çok zor ve kanlı olacak

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Azovstal Fabrikası'ndan alınan Ukraynalı askerler ile Rus savaş esirlerinin takası için hazır olduklarını açıkladı. Zaferin zor ve kanlı olacağını belirten Zelenskiy, "Zafer kesinlikle mücadele ile elde edilecek ama sonu kesinlikle diplomasiyle olacak" dedi
Zelenskiy: Zafer çok zor ve kanlı olacak

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Mariupol'deki Azovstal Fabrikası'ndan Rusya'nın kontrolündeki şehirlere götürülen Ukraynalı askerler ile Rus savaş esirlerinin takasına hazır olduklarını bildirdi. Zelenskiy, katıldığı bir televizyon kanalında, Rusya'nın ülkesine açtığı savaşı değerlendirdi. 

"Onları eve getireceğiz"

Azovstal çelik fabrikasındaki sivil ve askerlerin kurtarılması için ortak ülkelerle müzakerelerin devam ettiğini belirten Zelenskiy, bu kapsamda Türkiye, İsviçre, İsrail ve Fransa liderleriyle görüştüğünü aktardı. Zelenskiy, Ukraynalı askerlerin Azovstal'den çekilmesinden sonra Rus savaş esirleri ile takas yapılmasını beklediklerini ve buna hazır olduklarını hatırlatarak "Onları eve getireceğiz. Sorumluluğu almış ortaklarla yapmamız gereken de bu" dedi.

"Güvenlik garantörü çemberi oluşturmaya çalışıyoruz"

Ukrayna'daki savaşı Rusya'nın başlattığına dikkati çeken Vladimir Zelenskiy, savaşın sona ermesi için gayret göstereceklerini vurguladı. ​​​​​​​Zelenskiy, "Zafer çok zor olacak, kanlı olacak. Zafer kesinlikle mücadele ile elde edilecek ama sonu kesinlikle diplomasiyle olacak, bundan eminim" diye konuştu. 

Ukrayna'nın güvenlik garantörlüğü konusuna ilişkin de Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "Bugün, güvendiğimiz ortak devletlerden bir güvenlik garantörü çemberi oluşturmaya çalışıyoruz. Bu projeyi onlarla birlikte geliştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA