24 Şubat 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 12.02.2024 20:57 | Son Güncelleme: 12.02.2024 21:19

Enerji sektöründe 26 milyar dolarlık birleşme

Diamondback Energy ile Endeavor Energy Resources arasında 26 milyar dolarlık birleşme anlaşması imzalandı. Birleşme sonucu oluşan şirket, Batı Teksas ve New Mexico'daki Permiyen havzasındaki 3. büyük petrol ve gaz üreticisi olacak
Enerji sektöründe 26 milyar dolarlık birleşme

ABD merkezli petrol ve doğalgaz şirketi Diamondback Energy, petrol ve doğalgaz üreticisi Endeavor Energy Resources ile yaklaşık 26 milyar dolarlık birleşme anlaşması imzaladıklarını duyurdu. Diamondback Energy'den yapılan açıklamada, şirketin Endeavor Energy Resources ile birleşme anlaşması imzaladığı bildirildi.

Açıklamada, Diamondback Energy'nin, Endeavor Energy Resources ile şirketin net borcu da dahil olmak üzere yaklaşık 26 milyar dolar değerinde bir anlaşmayla birleşeceği aktarıldı. Birleşme işlemi sonucunda Diamondback Energy'nin mevcut hissedarlarının kurulacak yeni şirketin yaklaşık yüzde 60,5'ine, Endeavor'un hissedarlarının da yaklaşık yüzde 39,5'ine sahip olmasının beklendiği kaydedildi.

ABD basınındaki haberlerde, Diamondback Energy ile Endeavor Energy Resources'un birleşmesi sonucu oluşan şirketin, Exxon Mobil ve Chevron'un ardından Batı Teksas ve New Mexico'daki Permiyen havzasındaki 3. büyük petrol ve gaz üreticisi olacağı belirtildi.

Kaynak: AA