03 Şubat 2023, Cuma
Haber Giriş: 23.01.2023 17:28 | Son Güncelleme: 23.01.2023 18:24

Forbes'un 50 yaş üstü 50 kadın listesinde Türkiye’den iki isim

Dünyanın önde gelen ekonomi dergilerinden Forbes, 50 yaş üstü 50 kadın listesini yayınladı. Türkiye'den Gülden Türktan ve Gamze Cizreli, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'nın başarılı kadınları arasında yer aldı
Forbes'un 50 yaş üstü 50 kadın listesinde Türkiye’den iki isim

Gülden Türktan ve Gamze Cizreli dünyanın önde gelen ekonomi dergilerinden Forbes'un 50 over 50: Europe, Middle East ve Africa listesinde yer aldı. Listede, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan iş dünyası, siyaset, sivil toplum ve bilim gibi alanlarda farkını ortaya koyan 50 yaş üstü 50 kadın bulunuyor.

Forbes, Gamze Cizreli’den bahsederken “Türkiye’nin önde gelen restoran girişimcilerinden biri olan Cizreli, Türkiye’nin 12 ilinde, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 3 şehirde 69 restoran işleten ve Suudi Arabistan, Almanya, Irak, Azerbaycan, Kazakistan ve Kuveyt’te de faaliyet gösteren BigChefs’i işletiyor" ifadelerine yer verdi. Gamze Cizreli ise Forbes’un verdiği ödülü kendi Instagram hesabından paylaşarak, “Forbes’ın Avrupa, Ortadoğu ve Afrika 50 Yaş Üstü 50 Kadın Lider’ listesinde yer aldığım için hem ülkem, hem markam, hem de kendi adıma çok mutluyum” dedi.

Cizreli ayrıca şu ifadeleri kullandı, "Bir Cumhuriyet kadını olarak bu başarının benim için anlamlı olmasının bir sebebi de Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelmiş olması. Aslında bu ödülü yasadığım topluma, ülkesine, dünyaya değer katan tüm kadınlarımız adına alıyorum. Çünkü başarı çok göreceli bir kavram. Büyüklük, ciro gibi ölçülebilir değerlere bakıldığında eminim bu listeye girecek pek çok kadın lider mevcut. Sanıyorum Forbes, yıllardır üstlendiğim yereldeki kadın üreticiyi tedarik zincirine dahil etme, gıda atığını azaltma, sürdürülebilirlik, Anadolu’yu gezerek gençlere rol model olma çabaları gibi sosyal etkiye yönelik emeklerimi de göz önünde bulundurdu. İşte bu yüzden önce bana “yarışın kendinle olsun” diyen, çift kanatlı olmayı öğreten, bir kanatta donanım, çalışma, başarma isteği varken, diğer kanatta vicdanlı, iyi bir insan olmanın, değerlerin, inancın önemini anlatan, madde-mana dengesini çok erken yaşlarda aşılayan aileme büyük bir teşekkür etmek istiyorum” 

ODTÜ işletme bölümünden mezun olduktan sonra bir süre Türk-Amerikan ortak savunma projesinde çalışan Gamze Cizreli 1994 yılında sektör değiştirdi ve Ankara'daki ilk cafelerden biri olan Cafemiz'i kurdu. Bu alanda daha sonra farklı isimler ile kafeler açan Gamze Cizreli daha sonra pastacılık alanında hizmet veren Kuki ve Uzak Doğu yemeklerinin satıldığı Quick China'yı hayata geçirdi. Daha sonra 2005'te iflas eden Cizreli, 2007'de kredi çekerek Ankara'da BigChefs'i kurdu. 2010'da Saruhan Tan'ın ortaklığıyla Ankara'da Rafine Restaurant'ı kuran Gamze Cizreli, 2020 itibarıyla halen daha BigChefs'in yöneticiliğini yapıyor.

Dergi listede yer alan Gülden Türktan'dan ise "Tüm G20 ülkeleri için ekonomik büyümeyi ve cinsiyet kapsayıcı iş dünyasını desteklemeyi görev edinmiştir. G20'nin kadın odaklı sosyal yardım grubu W20 (Kadın 20)'nin kurucu başkanı olan Türktan, kadınlar ve düzenlemelerle ilgili kamu politikası konularında düzenli olarak konuşmalar yapıyor. İstanbul merkezli politika lideri, işyerinde kadınlar için bir fırsat eşitliği programı olan FEM'in oluşturulmasına da yardımcı olmuştur" sözleriyle bahsetti. 

Gülden Türktan
Gülden Türktan, 1988’den 2008 yılına kadar, 20 yıl süreyle, dünyanın en saygın şirketlerin biri kabul edilen ve bir İsviçre-İsveç elektrik mühendislik şirketi olan Asea Brown Boveri – ABB’de üst düzey görevlerde bulundu, yönetim kurulu üyesi ve yönetim kurulu başkan yardımcısı ve ülke müdür vekili olarak çalıştı. Şirketin yönetim kurullarında tek kadın üye olarak görev yaptı. G20'nin kadın odaklı sosyal yardım grubu W20 (Kadın 20)'nin kurucu başkanı olan Türktan, kadınlar ve düzenlemelerle ilgili kamu politikası konularında düzenli olarak konuşmalar yapıyor. İstanbul merkezli politika lideri, işyerinde kadınlar için bir fırsat eşitliği programı olan FEM'in oluşturulmasına da yardımcı oldu.