22 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 02.03.2023 22:06 | Son Güncelleme: 02.03.2023 22:23

Goldman Sachs: Seçim öncesi döviz piyasasında çalkantılar yaşanabilir

Goldman Sachs döviz rezervlerinin erimesi ve diğer maliyetli önlemlerin alınmasının ardından Türkiye'deki seçimler öncesinde döviz piyasasında istikrarsızlık yaşanabileceği uyarısında bulundu
Goldman Sachs: Seçim öncesi döviz piyasasında çalkantılar yaşanabilir

Goldman Sachs tasarruf sahipleri ve şirketlerin yeni bir hükümet altında daha ortodoks ekonomi politikalarına geçişin kısa vadeli döviz piyasası türbülansını körükleyeceğinden endişe etmeleri halinde sorunların tetiklenebileceğini söyledi.

Goldman Sachs'ın Çarşamba günü yayınlanan son raporunda "Mevcut piyasa belirsizliği bizim görüşümüze göre önemli riskler oluşturuyor" notu düştü.

Goldman Sachs; altın, swaplar ve IMF Özel Çekme Hakları gibi likit olmayan varlıklar denklemden çıkarıldığında, geçen ay meydana gelen yıkıcı depremin ardından Türkiye'nin rezervlerinin sadece 42 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor. Goldman'ın analistleri, "Enstrümanların kısa vadeli doğası göz önüne alındığında, zamanın yetkililerin tarafında olması pek olası değil" ifadesini kullanırken, hükümetin orodoks ekonomi politikalarına dönüşünün uzun vadede Türkiye için faydalı olacağını sözlerine ekledi.

Risk ülke geneli için tamamen yok olmadı

Özel şirketlerin döviz risklerinin önemli ölçüde azaldığına dikkat çeken raporda, şirketlerin kırılganlıklarının ortadan kalktığı belirtilirken, riskin ülke geneli için tamamen yok olmadığına, yalnızca yön değiştirdiği ifade edildi.

"Risk yok olmak yerine kamu sektörüne kaydı” ifadelerine yer verilen raporda, önceden özel sektörde görülen kırılganlığın artık aralarında Türkiye Cumhuriyet Merekez Bankası'nın da bulunduğu kamu sektöründe görülmeye başlandığı belirtildi.

Raporda, ekonomistlerinin değerlendirmesine göre, büyük ölçüde repo işlemlerinden oluşan neredeyse yok olurken, swaplar bankalar için açık ara en büyük TCMB likidite fonlama kaynağı haline geldi.