18 Nisan 2024, Perşembe
Haber Giriş: 07.08.2023 22:04 | Son Güncelleme: 07.08.2023 22:17

Yatırımcı konferansı sonrası JPMorgan'dan ilk açıklama

Cuma günü gerçekleştirilen yatırımcı konferansı sonrası JPMorgan Türkiye Masası Başkanı Burak Kaynak, TCMB Başkanı olarak ilk kez yabancı yatırımcılarla buluşan TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın teknik sunumundan sonra soru-cevap bölümünün başarılı geçtiğini paylaştı
Yatırımcı konferansı sonrası JPMorgan'dan ilk açıklama

Ekonomi yönetiminin yeni dönemdeki ilk yabancı yatırımcı toplantısını düzenleyen JPMorgan, toplantının yetkililerin piyasayla doğrudan temasa geçmeleri açısından önemli bir fırsat olduğunu, yabancı yatırımcıların kararların gerekçelerini ilk elden öğrenmeye oldukça değer verdiğini söyledi.

BloombergHT'nin haberine göre 50 yabancı yatırımcının katıldığı toplantıyla ilgili açıklamalarda bulunan JPMorgan Türkiye Masası Başkanı Burak Kaynak, uluslararası yatırımcıların Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i uzun yıllardır tanıdıklarını ancak Hafize Gaye Erkan'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı olarak yabancı yatırımcılarla ilk kez bir araya geldiklerini vurguladı.

Kaynak, TCMB Başkanı Erkan'ın enflasyon görünümü ve para politikasına odaklanan kapsamlı ve teknik bir sunum yaptığını ve ardından başarılı bir soru-cevap seansı gerçekleştirildiğini ifade etti. JPMorgan Türkiye Masası Başkanı Kaynak, yatırımcıların Türk yetkililerin aldıkları kararların mantığını, gerekçelerini ve hedeflerini ilk elden öğrenmeye gerçekten değer verdiğini ifade ederken, toplantının Türkiye'nin ekonomi politikası yetkilileriyle piyasanın doğrudan iletişime geçmesi için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Toplantıda TCMB Başkanı Erkan'ın "para politikası ve makroekonomik görünüm", Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de "ekonomik görünüm" konulu sunumları bulunmuştu.

Toplantıda ayrıca konuşmacı olarak, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar'ın yanı sıra, Türkiye Varlık Fonu ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi başkanları da yer almıştı.