23 Haziran 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 17.08.2023 15:08 | Son Güncelleme: 17.08.2023 15:13

New York Times yazdı: Savcılar Trump'ın Twitter mesajlarına eriştiler

ABD eski Başkanı Donald Trump’ı, 2020 seçimlerinde sonuçları değiştirmeye çalışmakla suçlayan savcılar, Twitter mesajlarını ele geçirdi.New York Times yeni yayınlanan mahkeme belgelerindeki detayları yazdı
New York Times yazdı: Savcılar Trump'ın Twitter mesajlarına eriştiler

Alan Feuer ve Maggie Haberman / The New York Times

Bu hafta ortaya çıkan mahkeme belgelerine göre eski Başkan Donald Trump’ı bu ay 2020 seçim sonuçlarını değiştirmek için komplo kurmakla suçlayan savcılar, geçen kış Trump’ın Twitter hesabı aracılığıyla başkalarına gönderdiği mesajlara erişti. 

İlişkilerinde yazılı iletişim biçimlerini kullanma konusunda ihtiyatlı davranmasıyla tanınan Trump’ın mesajlarının ne tür bilgiler içerdiği ve kimlerle olduğu belirsizliğini koruyor. Özel danışman Jack Smith'in ofisindeki savcıların Trump'ın Twitter hesabından doğrudan mesajlar elde ettiğini açıklayan mahkeme belgeleri, eski başkanın sosyal medyasında bir arama emrinin uygulanmasının yasallığı konusunda Twitter ile yaşanan bir tartışma nedeniyle ortaya çıktı. Kongre Binası'na 6 Ocak 2021'de düzenlenen saldırıdan günler sonra platform Trump'ın hesabını kapatmıştı.

Belgeler arasında Şubat ayında Washington'daki ABD Bölge Mahkemesi'nde yapılan ve Yargıç Beryl A. Howell'in Smith'in ofisinin Ocak ayında hesaba dair çıkardığı arama emrinin bir parçası olarak Trump'ın Twitter'daki doğrudan mesajlarını istediğini iddia ettiği duruşmaların tutanakları da yer alıyor.

Twitter avukatı doğruladı

Tutanaklardan birinde Howell'in sorularını yanıtlayan bir Twitter avukatı, şirketin Trump'ın Twitter hesabından gönderilen, alınan ve taslak halinde saklananlar da dahil olmak üzere tüm mesajlarını özel danışmanlık ofisine teslim ettiğini doğruladı.

Twitter'ın avukatı Howell'a, şirketin Trump'ın hesabıyla ilişkili hem silinmiş hem de silinmemiş doğrudan mesajlar bulduğunu söyledi. Arama izni ilk olarak geçen hafta Washington'daki bir federal temyiz mahkemesinin Twitter'ın arama izninin belirli yönlerine itiraz etme girişimi hakkında mahkeme belgeleri yayınladığında ortaya çıktı.

Salı günü açıklanan mahkeme belgeleri, Smith'in savcılarının Ekim 2020'den Ocak 2021'e kadar Trump'ın Twitter hesabıyla ilgili tüm içerik, kayıt ve diğer bilgileri, hesap tarafından oluşturulan, taslak haline getirilen, beğenilen ya da retweetlenen tüm tweetleri ve hesaptan gönderilen, hesap tarafından alınan ya da taslak halinde saklanan tüm doğrudan mesajları istediğini ortaya koydu.

Özel danışmanı yönetiyordu

Elon Musk'ın şu anda X olarak adlandırılan Twitter'ı devralmasının ardından Ocak ayında Washington'daki bir federal yargıç tarafından imzalanan arama emri, savcıların Trump'ın iletişim kanallarına dair yapılan soruşturmanın bilinen ilk örneği ve özel danışmanın eski başkanı soruşturma çabalarının kapsamına yeni bir boyut katıyor.

Trump'ın Twitter hesabı, genellikle uzun süredir danışmanı olan Dan Scavino tarafından yönetiliyordu ve hesabı kullandığı zamana ait herhangi bir mesajın olup olmadığı net değildi. CNN daha önce Trump'ın doğrudan mesajlarının arama emriyle istendiğini ortaya çıktığını bildirmişti.

Trump'ın sözcüsü, eski başkanın pazartesi günü sosyal medya sitesi Truth Social'da yaptığı ve Smith'i "aşağılık" olarak nitelendirdiği ve Twitter hesabına girmekle suçladığı bir paylaşıma atıfta bulundu. Trump, "Zaten bilinmeyen neyi öğrenmiş olabilir ki?" diye yazdı. 

Trump'a yöneltilen seçim iddiaları, onu birbiriyle örtüşen üç komployla suçluyor: ABD'yi kandırmak, 6 Ocak'ta Kongre Binası'ndaki bir davada seçimin onaylanmasını bozmak ve insanları oylarını saydırma hakkından mahrum etmek. Trump'ın Twitter'ı acımasızca kullanması iddianamede birkaç kez aktarılıyor.

İddianamede, örneğin Trump'ın 19 Aralık 2020'de Twitter'ı kullanarak takipçilerini vahşi bir protesto olarak tanımladığı 6 Ocak'ta Washington'a nasıl çağırdığına dikkat çekiliyor. Mesaj nihayetinde hem aşırı sağcılar hem de o gün şehre inip Trump'ın çağrısına cevap veren sıradan Trump destekçileri için bir paratoner görevi gördü. 

İddianamede, Trump'ın 6 Ocak'ta Twitter'da başkan yardımcısına baskı yapmayı amaçlayan ve bilinçli olan yanlış ifadeler kullanmayı sürdüren tweetler paylaşmaya devam ettiği belirtildi. Nihayetinde, Pence pes etmeyi reddettiğinde Trump, başkan yardımcısını “ülkemizi ve Anayasamızı korumak için yapılması gerekeni yapma cesaretine” sahip olmadığı için suçlayan bir tweet daha attı.

Trump’a haber verilmemesi için özel izin

İddianameye göre tweet'in atılmasından bir dakika sonra Gizli Servis ajanları Pence'i güvenli bir yere tahliye etmek zorunda kaldı. O öğleden sonra boyunca isyancıların Kongre Binası ve arazisinde dolaşarak "Hain Pence" ve "Mike Pence'i asın" gibi sloganlar attıkları da eklendi.

Savcılar Trump'ın Twitter hesabı için arama emri çıkarttığında, savcılar bir yargıçtan Twitter'ı eski başkana iletişiminin incelendiğini bildirilmemesi için de izin aldılar. Salı günü açıklanan mahkeme belgelerine göre, Trump'ın arama emrinden haberdar olması halinde, bu durum delillerin yok edilmesi ya da tahrif edilmesi, potansiyel tanıkların korkutulması ya da soruşturmanın ciddi şekilde tehlikeye girmesi sonucunu doğurabilirdi. 

350 bin dolar para cezası

Twitter, savcıların, yetkililerin müşterilerinden biri olan Trump ile iletişim kurmasını engellemeye çalışarak şirketin haklarını ihlal ettiğini savunarak bu sözde gizlilik kararına itiraz etti. Şirket ayrıca, hükümle ilgili sorunlar çözülene kadar arama iznine ertelenmesini istedi. Nihayetinde Twitter sadece mücadeleyi kaybetmekle kalmadı, aynı zamanda arama emrine uymayı geciktirdiği için mahkemeye itaatsizlik ettiğine karar verildi. Howell şirketi 350 bin dolar para cezasına çarptırdı.

© 2023 The New York Times Company