18 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 17.09.2022 19:38 | Son Güncelleme: 17.09.2022 19:55

Contemporary Istanbul'un 17. Edisyonu, ön gösterimle kapılarını sanatseverlere açtı

558 sanatçının 1476 eserini izleyicilerle buluşturan 17. Contemporary Istanbul bugün ön gösterimle açıldı. Contemporary Istanbul 22 Eylül'e kadar Tersane İstanbul'da ziyaret edilebilecek
Contemporary Istanbul'un 17. Edisyonu, ön gösterimle kapılarını sanatseverlere açtı

Dünyanın dört bir yanından sanatçıları bir araya getiren Contemporary Istanbul'un (CI) 17. Edisyonu, ön izlemeyle sanatseverlerle buluştu. Contemporary Istanbul Vakfınca Haliç'teki Tersane İstanbul'da düzenlenen fuar, 65 çağdaş sanat galerisi ve inisiyatifin temsil ettiği sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Açılışta konuşan CI Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, geleceğin fuarlarının nasıl olması gerektiğine dair her yıl bazı yenilikler denediklerini söyledi.

Contemporary Istanbul'un bu yıl 17. yaşını kutladığına işaret eden Güreli, "Bu yıl 558 sanatçının 1476 eserini izleyicilerle buluşturuyoruz. Fuarın ticari kimliğinin yanında bu sene ikinci edisyonuyla 'The Yard' dış mekan heykel, video ve enstalasyonlardan oluşan sergisi, Jeff Koons'un BMW iş birliğindeki araba tasarımı, sürdürülebilirlik temasıyla dikkati çeken Contemporary Istanbul Vakfı - Artist in Residence projesi, her sene farklı programıyla dikkati çeken CIF Dialogues by TAV Passport konuşmaları ve İstanbul çemberinin dışına taşan çağdaş sanat girişimlerinin eserleri sanatseverlerin karşısına çıkacak" dedi.

Güreli, fuara bu yılki ilginin çok memnun edici olduğunu belirterek Tersane İstanbul'un mekansal katkısının da bu ilgide payı olduğunu aktardı. Dünyada da Contemporary Art'a ilginin arttığına dikkati çeken Güreli, "Biz İstanbul'daki fuarı İngilizcedeki 'boom' tabiriyle açıklıyoruz. Contemporary Art'ın 'gürlemesi' olarak görüyoruz. İstanbul'un ve Türkiye'nin geleceği bu anlamda çok kıymetli çok daha yüksek sayıda izleyici sanatsever İstanbul'a gelecekler" diye konuştu.

Fuarın kendisi için çok eğlenceli geçtiğini aktaran sanatçı Erdil Yaşaroğlu da "Havalar çok güzel, mekan çok güzel dolayısıyla hem sanat hem de sosyalleşmenin keyfi olduğundan sanırım insanlar da akın akın geliyorlar. Bu yıl deniz yoluyla da ulaşım imkanı var sanırım ben çok memnunum" değerlendirmesini yaptı. Yaşaroğlu, bu dönemde İstanbul'da sanat alanında çok önemli etkinliklerin yapıldığını aktararak "Özellikle İstanbul Bienali, ikincisi de Contemporary Istanbul. Bu iki büyük etkinlik de yurt dışında çok fazla sanat meraklısı ve ilgisini İstanbul'a çekti sanırım. Uzun zamandır görmediğimiz kalabalık ilgi, yurt dışında misafirleri görmeye başladık açıkçası ve çok mutlu ediyor" ifadelerini kullandı.

22 ülkenin galerisi katılıyor

Toplam 22 ülkenin galerilerinin katılacağı fuarda, 193 Galeri, Hestia, Wadström Tönnheim, Marbella, Dedicace ve Mucciaccia Contemporary, ilk kez yer alıyor. Contemporary Istanbul aynı zamanda Türkiye'de farklı çağdaş sanat girişimleri Are Projects, İmalat-hane, Kvareli Foundation for Contemporary Art, Loading Art Space, Noks Art Space, OMM, Viable ve Video-Ist'e ev sahipliği yapıyor.

Fuarın 17. yaşının dikkati çeken bölümleri arasında ikinci edisyonu ile "The Yard" sergisi, CI Dialogues by CIF, ileri dönüşüm temasıyla Contemporary Istanbul Vakfı -Artist in Residence Programı ve Jeff Koons'un BMW iş birliğindeki araba tasarımı bulunuyor. The Yard heykel ve enstalasyonlardan oluşan açık alan sergisinde ise bu yıl Anke Eilergerhard, Ardan Özmenoğlu, Ayla Turan, Bedri Baykam, Can Yıldırım, Canan Tolon, Erdil Yaşaroğlu, Ergin Cavuşoğlu, Güvenç Özel, Halil Altındere, Isaac Chong Wai, Ingravi Desa, Itamar Gov, Kemal Tufan, Luis Cera, Martian Tabakov, Osman Dinç, Renee Levi, Sergen Şehitoğlu, Stijn Ank, Ayşe Erkmen, Uğur Cinel ve Vuslat'ın 22 farklı eseri sergileniyor.

Fuara ücretsiz seferler

Anadolu ve Avrupa yakalarından Contemporary Istanbul tarafından ücretsiz gerçekleştirilecek iki ana sefer ile sanatseverler Tersane Istanbul'u ziyaret edebilecek. Ek olarak tüm Deniz Taksi duraklarından sanatseverler 22 Eylül'e kadar Tersane Istanbul'a ulaşabilecek. Contemporary Istanbul Vakfı tarafından organize edilen CI Dialogues programı ise bu yıl Contemporary Istanbul'un 2015-2016 yıllarında sanat direktörü olarak görev yapan Marc Olivier Wahler ile kurgulandı.

Konuşma programında "Bugünün ve Yarının Kurumsal ve Ticari Sanat Alanları" konulu galeri ve müze yöneticileri ile gerçekleşecek iki ayrı panel yer alıyor. Fuar, yarınki ön izlemeden sonra 22 Eylül'e kadar genel ziyaretle sanatseverlerle buluşacak.

 

Kaynak: AA