30 Haziran 2022, Perşembe
Haber Giriş: 14.06.2022 22:32 | Son Güncelleme: 15.06.2022 08:51

Uzmanlar insanların beslenme zekasına sahip olduklarını tespit etti

İngiltere'de yapılan bir çalışmada uzmanlar, dört hafta boyunca insanların beslenme şekillerini inceledi. Buna göre beynin kendi kalori sayacı sayesinde insanların yemek yerken kendilerini yönlendirebildiği keşfedildi
Uzmanlar insanların beslenme zekasına sahip olduklarını tespit etti

İnsan beyni aşırı yemeyi ve hızlı kilo almayı engelleyen yerleşik bir kalori sayacı ile donatılmış olabilir. Diyet araştırmacıları bilinçli olarak yemeklerin ne kadar yağlı olduğunun insanlar tarafından ölçülebileceğini öne sürüyor. Bu yerleşik olduğu düşünülen kalori sayacı, insanların enerji açısından zengin bir makarna mı yoksa sağlıklı bir salata mı yediklerine bağlı olarak alım ayarlamalarını buna göre yapıyor. 

Bir araştırmaya katılanlar, söylenmemesine rağmen daha küçük porsiyonlarda peynirli makarna yemeyi seçtiler. Bristol Üniversitesi'nin bulguları, insanların ne kadar kalori tükettiklerinden habersiz yiyiciler olduğuna dair önceki bilimsel düşünceyi alt üst etti.

"Yıllardır akılsızca fazla yendiğine inanıyorduk"

Baş yazar Annika Flynn, araştırmanın insanların daha eski bulgulara kıyasla daha akıllı yiyiciler olduğunu gösterdiğini söyledi. Flynn, “Yıllardır insanların enerji açısından zengin yemekleri akılsızca fazla yediğine inandık. Dikkat çekici bir şekilde, bu çalışma insanların bir dereceye kadar, enerji yoğunluğu fazla olan seçeneklerden tükettikleri miktarı ayarlamayı başardıklarını ve bir beslenme zekasına sahip olduklarını gösteriyor” dedi. 

Bir hastane koğuşunda gerçekleştirilen dört haftalık çalışmaya yirmi sağlıklı insan katıldı. Katılımcılara özel hazırlanmış çeşitli yemekler verildi. Öğünlerde farklı kalori yoğunluğuna sahip yiyecekler vardı; tavuklu salatalı sandviç ve incirli bisküvi, yaban mersinli ve bademli yulaf lapası gibi.

Daha küçük porsiyonlara geçtiler

Flynn ve ekibi, gönüllülerin her öğünden tam olarak kaç gram yediğini ölçtü. Sonuçlar, enerji açısından yoğun yiyecekler yiyen insanların daha sonra bilinçaltında daha küçük porsiyonlar yemeye başladıkları bir dönüm noktası olduğunu gösterdi.

Flynn, “Örneğin, insanlar enerji açısından zengin bir yemek olan kremalı peynirli makarnadan, nispeten zayıf olan ve birçok farklı sebze içeren salatadan daha küçük porsiyonlar yediler” dedi. Çalışmanın ortak yazarı Profesör Jeff Brunstrom, sonuçların insanların sadece akılsız yiyiciler olmadığını gösterdiğini ekledi.

Obeziteye dair soruları artırıyor

Bristol'ün The American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan bulguları, yüksek enerjili gıdaların obezite ile bağlantılı olduğuna dair önemli soruları gündeme getiriyor. Profesör Brunstrom, “Bulgular bize yiyecekleri pasif bir şekilde aşırı tüketmediğimizi gösteriyor. Bu nedenle obizete ile ilişkilendirilmesinin nedeni önceden düşünülenden daha nüanslı” dedi.

Şimdilik bu araştırmanın uzun zamandır devam eden bir konu hakkında yeni bir bakış açısı sunduğunu belirten Brunstrom, “Gelecekteki araştırmalar için bir dizi yeni soruya ve yollara kapı açıyor” diye konuştu.

Obezite, yetişkinlerin üçte ikisinin çok şişman olduğunu gösteren verilerle İngiltere'nin en büyük sağlık sorunlarından biridir. ABD'de yetişkinlerin tahminen yüzde 73,6'sı aşırı kilolu veya obez olarak kabul ediliyor. Fazla kilolu veya obez olmanın en az 13 farklı kanser türü riskini artırdığı ve yüksek tansiyon, tip 2 diyabet gibi tehlikeli sağlık sorunlarına neden olduğu bilinmektedir.

 (Kaynak: DailyMail)