23 Haziran 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 24.09.2022 13:33 | Son Güncelleme: 24.09.2022 13:44

17. Contemporary Istanbul’dan öne çıkanlar ve bu yıla damga vuranlar

Bu yıl 17. edisyonunu gerçekleştiren ve 17-18 Eylül’deki ön gösterimle başlayan Contemporary Istanbul, 22 Eylül’de sonlandı. 22 ülkeden 65 çağdaş sanat galerisi ile sanat inisiyatifinin katıldığı fuar, bu yıl 48.700 sanatseveri ağırladı
17. Contemporary Istanbul’dan öne çıkanlar ve bu yıla damga vuranlar

Akbank ana partnerliği ve Tersane Istanbul ortak partnerliğinde gerçekleşen 17. Contemporary Istanbul’dan öne çıkanlar ve bu yıla damgasını vuranlar  kimlerdi? 

En dikkat çeken ismi Jeff Koons oldu

Contemporary Istanbul’un 17. edisyonunda en dikkat çeken isim, uluslararası üne sahip sanatçı Jeff Koons oldu. Contemporary İstanbul ortağı BMW, Jeff Koons tarafından yaratılan BMW 8 Serisi Gran Coupe'nin özel bir projesini sundu.

Bu işbirliği kapsamında Jeff Koons ile Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli arasında bir sanatçı söyleşisi gerçekleşti. 8 X JEFF KOONS’un, her bir arabaya uygulanması 285 saat süren çok katmanlı bir boya ile hassasiyet, incelik ve işçiliğin somutlaşmış hali olan  etkileyici ve çarpıcı tasarım, maviden gümüşe ve sarıdan siyaha kadar on bir farklı dış rengi bir araya getirdi.

Dikkat çeken eserleri koleksiyonerlerini buldu

Zilberman Galeri’nin Azade Köker, Carlos Aires, Sandra del Pilar ve Başak Bugay'ın eserleri yeni koleksiyonlara dahil oldu. Fuara dördüncü kez katılan Leila Heller Galeri; sanatçısı Melis Buyruk ve Naeemeh Kazemi'nin el değiştirdiğini bildirdi. Dirimart’ın ilk defa İstanbul’da sergilediği Tomokazu Matsuyama da çok ilgi gördü.

Contemporary Istanbul’a bu yıl ilk kez katılan Belgradlı galeri Hestia ise sanatçısı Milak Radenko’yu önemli bir koleksiyona dahil ettiğini paylaştı. Pi Artworks’ten sanatçı Kemal Seyhan, Osman Dinç ve Sarah Dwyer'ın çalışmaları ilgi görürken Pilot Galeri’nin sanatçıları İrem Tok, Emir Erkaya ve Ece Ağırtmış'ın eserleri uluslararası koleksiyoncuların koleksiyonlarına dahil edildi.Öktem Aykut Galeri’nin temsil ettiği sanatçılar Renee Levi, Aret Gicir ve Murat Yıldız ve Ambidexter Galeri’nin sanatçısı Gaspar Martinez yeni koleksiyonlara dahil edilen isimler arasına girdi. Art On Galeri’nin bu sene ilk kez sergilediği Yunanlı sanatçılardan Evgenia Vereli ve Malvina Panagiotidi de dahil olmak üzere sanatçılarının eserleri başarıyla koleksiyonlara girdi.

Uzun zaman sonra İstanbul’dalar

2011 yılından bugüne İstanbul’a gelmeyen koleksiyoner ve müze grupları Contemporary Istanbul’un 17. edisyonunu ziyaret etti. İsviçre, Brezilya, Kanada, ABD, Fransa, Almanya, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden gelen koleksiyonerler 17. edisyonun başarılı ağırlamalarından oldu. Bir hafta boyunca müze ve bienal gruplarından İstanbul’a ziyarete gelen koleksiyonerlerle tanışma fırsatı bulan galerilerde dikkat çeken eser el değiştirmeleri gerçekleşti.

The Art of Diplomacy, diplomatları bir araya getirdi

16 ülke başkonsolosu ve Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu “The Art of Diplomacy” buluşmasında CI Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ile bir araya geldi. Buluşmada, Contemporary Istanbul’un Tersane Istanbul’da gerçekleşmesiyle başlayan ve İstanbul’da kültür sanat dünyasındaki gelişmeler ile Haliç’in gelecekteki İstanbul’un merkezi olarak nasıl konumlanacağına değinildi.

Sanatseverler Komet’in eseriyle bir araya geldi

81 yaşındaki sanatçı Komet’in 1995 yılında Esma Sultan Yalısı’nın restorasyonu öncesinde sergilenen 4.50 x 3.30 m ölçülerindeki Türk halısına yaptığı eseri Contemporary Istanbul’da sergilendi. Bir hafta boyunca uluslararası konuşma programlarına ev sahipliği yapan alanda sanatseverler Komet’in eseriyle bir araya geldi. Bu alanda Jeff Koons ve Ali Güreli sanatçı konuşması gerçekleşti.

Martin Creed’in WATER’ı Haliç’in sularıyla buluştu

Ünlü İngiliz sanatçı Martin Creed'in Contemporary Istanbul’da suda yüzen enstalasyonu 3667/WATER bir hafta boyunca sanatseverler tarafından ilgi gördü. Dünyadaki su sorununa dikkat çeken eser Haliç’te Tersane Istanbul kenarında hareket etti.

Dış avluya yayılan ikonik bölüm: The Yard sergisi

Anke Eilergerhard, Ardan Özmenoğlu, Ayla Turan, Bedri Baykam, Bilal Hakan Karakaya, Can Yıldırım, Canan Tolon, Erdil Yaşaroğlu, Ergin Çavuşoğlu, Günnur Özsoy, Güvenç Özel, Halil Altındere, Isaac Chong Wai, Ingravi Desa, Irfan Önürmen, Itamar Gov, Kemal Tufan, Luis Cera, Martin Creed, Martian Tabakov, Mehmet Ali Uysal, :mentalklinik, Osman Dinç, Renée Levi, Sergen Şehitoğlu, Stefano Bombardieri, Uğur Cinel ve Vuslat gibi sanatçıların eserlerinin bulunduğu, Tersane’nin dış avlusuna yayılan The Yard sergisi, mekana özel farklı enstalasyon ve heykellerle dikkat çekti.

Akbank Sanat'ta Clement Valla sergisi 

Contemporary Istanbul’un ana partneri Akbank, fuar kapsamında Clement Valla’nın Başka Sesler, Başka Odalar sergisini Hasan Bülent Kahraman küratörlüğünde Akbank Sanat alanında sundu. Valla, dijital sanatın potansiyelinden yararlanarak her gün baktığımız, gördüğümüzü sandığımız, yerinde ve istikrarlı olduğuna inandığımız, ancak yine de her zaman belirsiz ve gizemli kalan bir yönü olan doğaya yeni boyutlar kattı. Doğayı gerçeklik algımızın sınırlarına sürükledi.

17. Contemporary Istanbul’un öne çıkan projeleri

Contemporary Istanbul, Türkiye’nin farklı illerindeki sanat inisiyatiflerini desteklemek için, Hepsiburada’nın “sanatburada” platformu ile iş birliği yaptı. Antalya’dan Are Projects, Diyarbakır’dan Loading Art Space, İstanbul’dan Noks Art Space, İstanbul’dan Viable, Düzce’den Videoist’in iş birliğinde 15 sanatçı Contemporary Istanbul’un 17. edisyonunda yer aldı.

CIF Dialogues by TAV Passport konuşması

Contemporary Istanbul’un önemli bir parçası olan CIF Dialogues by TAV Passport’un öne çıkan programlarından biri, 2015-2016 yıllarında CI Sanat Direktörü olan Marc Oliver Wahler moderatörlüğünde gerçekleşti. Bugünün ve yarının sanat alanlarını tartışıldığı panelde  Hauser&Wirth Monaco direktörü Federica Beretta, MAXXI Sanat Direktörü Hou Hanru, Development the Read Sea Development Company and AMAALA’dan Mehmet Even, Architect & Development Executive Director, 3 world class Museums, Louvre Abu Dhabi, Zayed National Museum and Guggenheim Abu Dhabi’den Melisa Pezuk ve Mimar Murat Tabanlıoğlu yer aldı.

Güney Kore’nin en pahalı eseri NFT olarak sergilendi

17. Contemporary Istanbul’da LG OLED ART deneyim alanında sergilenen video eser, Kore’de soyut resmin öncülerinden biri olarak kabul edilen Kim Whanki’nin 1970'lerde New York'ta tamamladığı 5-IV-71#200 Universe adlı eserinin temel alınarak üretildiği ilk NFT çalışma olma özelliğini taşıyor. Kasım 2019'da Hong Kong'daki Christie's Evening Sale etkinliğinde yaklaşık 11 milyon dolara satılmış olan orijinal eser Kore sanat tarihinde 10 milyon doları aşan ilk eser olarak kayıtlara geçmişti.

ha:ar’ın yapay zeka ile tasarladığı heykel

Bu yıl Hande Şekerciler ve Arda Yalkın’dan oluşan ha:ar sanatçı ikilisi Contemporary Istanbul’un 17. edisyonunda ağırlandı. İkili, Disruption adını verdiği robotik heykel performansı ile  sanat, makine ve yapay zeka ilişkisini tartışmaya açarak, modern teknolojinin sanat kavramını kökünden değiştirme potansiyelini masaya yatırdı. ha:ar, eserlerini üretirken sıklıkla kullandığı yazılım ve bilgisayarlar dışında bu projede yapay zeka ile beraber hayli imkanlı bir heykel tasarladı. Fuar boyunca House of Brothers Lounge’da yapay zekanın ve teknolojinin sanat alanında aldığı yerin, bu ilişkinin doğasının ve bu doğrultuda sanatın geleceğinin tartışılacağı konuşmalar gerçekleştirildi.

Contemporary Istanbul’un 17. edisyonunun katılımcıları

Contemporary Istanbul'un 17. edisyonu katılımcı galerileri: 193 Gallery, Paris; AB Gallery, Seul; Ambidexter, İstanbul; Anca Poterasu Gallery, Bükreş; Anna Laudel, Dusseldorf, İstanbul; Art Agency, Sofya; Art On İstanbul, İstanbul; Bavan Gallery, Tahran; Berman Contemporary, Johannesburg; Bozlu Art Project, İstanbul; Bürosarıgedik, İstanbul; C24, New York; C.A.M. Galeri, İstanbul; Collect Gallery, Sofya, İstanbul; Difoart, İstanbul; Dirimart, İstanbul; Firetti Contemporary, Dubai; Fremin, New York; Galeri 77, İstanbul; Galeri Nev İstanbul, İstanbul;  Galeri Siyah Beyaz, Ankara; Galerie Dix9, Paris; Galeria Joan Gaspar, Barselona; Galerist, İstanbul; Gallery Schmidt, Zürih; Gallery Tableau, Seul; Hestia, Belgrad; Hofa Gallery, Londra, Los Angeles, Mikonos; İram Art, Ahmedabad; İranshahr Gallery, Tahran; Jd Malat Gallery, Londra; Leila Heller Gallery, Dubai, New York; Mariana Custodio Gallery, Lizbon; Mark Hachem Gallery, Paris, Beyrut; Martch Art Project, İstanbul; Mixer, İstanbul; Mucciaccia Contemporary, Roma; Muse Contemporary Art Gallery, İstanbul; Navahi Projects, Tahran; Oblong Contemporary Art Gallery, Dubai, Forte Dei Marmi, Floransa; Opera Gallery, Dubai; Öktem Aykut, İstanbul; Pg Art Gallery, İstanbul; Pi Artworks, İstanbul, Londra; Pilot, İstanbul; Piramid, İstanbul; Prime Cut Culture, Bratislava; Red Art İstanbul, İstanbul; Roya Khadjavi Projects, New York; Sanatorium, İstanbul; Sevil Dolmacı Art Gallery, İstanbul; Summart, İstanbul; Villa Del Arte, Barselona; Vision Art Platform, İstanbul; Wadström Tönnheim Gallery, Marbella, Malmö; Zilberman, İstanbul, Berlin.

İnisiyatifler ve kurumlar

Are Projects, Antalya; Ekav, İstanbul; İmalat-hane, Bursa;  Loading Art Space, Diyarbakır; Noks Art Space, İstanbul; Viable, İstanbul; Videoist, Düzce, İstanbul ev sahipliği yaptı. Contemporary Istanbul’a katılım sağlayan kurumlar arasında Kvareli Foundation for Contemporary Art, Tiflis; Baksı Museum, Bayburt; OMM, Eskişehir ve Taksim Sanat, İstanbul yer aldı.