01 Mart 2024, Cuma
Video Giriş: 10.12.2023 11:55 | Son Güncelleme: 10.12.2023 12:27

Yaren Leylek filminden ilk tanıtım

Yaren Leylek ve Adem Amca’nın hikayesini konu alan filmden yayınlanan kısa tanıtımla 9 Şubat'ta vizyona gireceği duyuruldu

Senaryosunu Arzu Yurtseven’in yazdığı, yönetmenliğini Onur Uzun’un üstlendiği, Buğra Gülsoy, Seçkin Özdemir, Hande Doğandemir, Azra Aksu, Emir Ali Doğrul, Atahan Çatalbaş, Meral Çetinkaya, Tarık Papuçcuoğlu, Murat Kılıç, Cenk Gürpınar, Işınsu Zırh ve Ayfer Tokatlı gibi isimlerin kadrosunda yer aldığı Yaren Leylek sinema filmi 9 Şubat’ta beyazperdede izleyici ile buluşacak. Adem amca ve Yaren Leylek’in gerçek hikayesinden ilhamla beyazperdeye aktarılacak filmin teaserı yayınlandı.

Yaren Leylek, annesi hamile olan ve henüz bir kardeşi olma fikrine hazır olmayan Adem’in, annesi Arzu ve babası Hakan’la birlikte, bir süreliğine babaannesinin evine gelip Leylek Yaren’le tanışmasıyla ilk andan itibaren başlayan dostluklarını konu alıyor.

Yaren Leylak ve Adem amca

Bursa'nın Karacabey ilçesi'nde balıkçılık yapan Adem Yılmaz 12 sene önce dostluk kurduğu Yaren Leylek her yıl aynı yerde bir araya geliyor. Türkiye'yi Avrupa Leylek Köyleri Birliği'nde temsil eden tek yerleşim bölgesi olan Eskikaraağaç, her yıl göç döneminde on binlerce leyleğin geçtiği bir göç rotası üzerinde bulunuyor. Mahalle aynı zamanda yerleşik leyleklere de ev sahipliği yapıyor.

Adem Yılmaz, daha önce Yaren ile dostluklarının nasıl başladığını şöyle anlatmıştı:

Bundan 10 yıl önce gölde teknemle balık tutuyordum. Bir leylek tekneme kondu. Aç olduğunu düşündüm ve tuttuğum balıklardan verdim. Yıllardır dostluğumuz devam ediyor. ‘Yaren’ adını verdiğim leyleği bu yıl da heyecanla bekliyorum. Benim kadim dostum oldu. Görmediğim zaman kaygılanıyorum. Her yıl 6 ay günün 5-10 saatini Yaren’le birlikte balık tutarak geçiriyorum.

Yaren Leylek ile Adem amcanın dostluğu, Alper Tüydeş'in fotoğraflarını paylaşmasıyla uluslararası bir üne kavuştu. Eskikaraağaç'ta ilkbaharda Yaren leyleğin gelişiyle turizm hareketliliği de yaşanıyor.

Benzer Videolar