13 Temmuz 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 30.12.2023 10:00 | Son Güncelleme: 30.12.2023 10:52

İptal edilen Süper Kupa krizinin kronolojisi

Riyad'da oynanması planlanan Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa finali, 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' pankartı ve Atatürk tişörtlerine izin verilmemesi üzerine iptal edildi. 24 Temmuz'da finalin sezonun devre arasında oynanması kararıyla başlayan süreç 29 Aralık'ta yaşanan krizle son buldu
İptal edilen Süper Kupa krizinin kronolojisi

Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde oynanması planlanan Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa final maçı, Suudi yetkililerin 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' pankartı ve Mustafa Kemal Atatürk tişörtlerine izin vermemesi nedeniyle iptal edildi. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Galatasaray ve Fenerbahçe'nin ortak açıklamasında karşılaşmanın ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi. İki takımın kafilesi de Suudi Arabistan'dan ayrıldı. 

Kamuoyu tepkisine karşın Cumhuriyetin 100. yıldönümünde Süper Kupa finalinin Suudi Arabistan'da oynanması kararıyla başlayan ve son 24 saatte yaşananlarla krize dönüşen süreç şöyle gelişti: 

24 Temmuz: TFF'den devre arası kararı

TFF, 24 Temmuz 2023'te yaptığı açıklamayla Süper Lig Şampiyonu Galatasaray ile Türkiye Kupası Şampiyonu Fenerbahçe'nin karşı karşıya geleceği Süper Kupa finalinin 2023/24 sezonu devre arasında oynanacağını duyurdu. Bu kararın, iki kulübün Avrupa kupası takvimlerindeki sıkışıklık nedeniyle alındığı savunuldu. 

31 Temmuz: Galatasaray'dan Bakü önerisi

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Süper Kupa finalinin Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de oynanma ihtimaliyle ilgili yöneltilen soruya, "Federasyonun vereceği bir karar. Süper Kupa'nın Azerbaycan'da oynanması çok iyi olur. Bir Galatasaraylı olarak Azerbaycan’a gittiğimiz zaman gördüğümüz ilgi ve alaka, Türkiye'den farklı değil. Elbette çok şık olur. Oradaki kardeşlerimizi de memnun etmiş oluruz düşüncesindeyim. Bu konuda ilgili kişilerle temasımızı yapacağız. İnşallah olur” yanıtını verdi.

8 Eylül: "Suudi Arabistan'la görüşüyoruz"

TFF Başkanı Büyükekşi, Süper Kupa finalini yurt dışında oynatmak istediklerini söyledi. Büyükekşi, "Suudi Arabistan özellikle futbola büyük yatırım yapıyor. Olaya imaj açısından da bakıyorlar. Hem İtalyanlar hem de İspanyollar orada oynuyor. Suudi Arabistan Futbol Federasyonu Başkanı'yla Sydney'de ilk görüşmeyi yaptık. Şu anda teklifleri yaptık. Net bir şey olmadığı için daha fazla bir şey diyemiyorum ama prensipte böyle düşünüyoruz" dedi.

26 Eylül: "İki takım da sıcak bakıyor"

Tivibuspor kanalında açıklamalarda bulunan TFF Başkanı Büyükekşi, "Süper Kupa'yı, 30 Aralık'ta oynatmak istiyoruz. Görüştüğümüz iki ülke kaldı; Suudi Arabistan ve Abu Dhabi. Bu ikisinden biri olacak. Fenerbahçe ve Galatasaray da yurtdışında oynamaya sıcak bakıyorlar" diye konuştu.

14 Ekim: "Avrupa izin vermiyor, Azerbaycan'da da para yok"

TFF Başkanı Büyükekşi, Süper Kupa finalinin Suudi Arabistan'da oynanmasına yönelik eleştirilere şu yanıtı verdi: "Süper Kupa maçı neden Suudi Arabistan'da oynanacak diyorlar. Biz önce kulüplerimizle konuştuk, istiyoruz dediler. Biz de bunun üzerine Suudi Arabistan ile görüşmelere başladık. Şu anda Suudi Arabistan'da maç yapmak sadece ekonomik değil imaj olarak da çok değerli. Neymar, Ronaldo ve birçok dünya yıldızı Suudi Arabistan'da oynuyor. Suudi Arabistan, İtalyanlar ve İspanyollar ile 5 yıllık anlaşma yapmış. Hakemimiz Halil Umut Meler de Suudi Arabistan'da maç yönetti. Suudi Arabistan 2034 FIFA Dünya Kupası'na aday oldu. Yüzde 90 da alacaklar. Biz de desteğimizi açıkladık. Biz Süper Kupa'yı Almanya'da yapmak istedik. Almanya, güvenlik gerekçesiyle iki Türk takımının maç yapmasına izin vermedi. İngiltere'de yapalım dedik. Aynı durum... Hiçbir Avrupa ülkesi izin vermiyor. Azerbaycan, 'Gelin biz de yapın' diyor ancak orada da para yok. Suudi Arabistan 120 milyon dolar gibi paralar ödeyerek dünya yıldızlarını ülkesine transfer ediyor. Süper Kupa'yı Suudi Arabistan'da düzenlememiz Türk futbolunun marka değeri için faydalı olacak."

20 Ekim: TFF'den Suudi Arabistan açıklaması

TFF, Süper Kupa finalinin 30 Aralık'ta Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan Al-Awwal Park'ta oynanacağını açıkladı.

3 Kasım: Maç tarihi değişti

TFF, 30 Aralık'ta oynanması planlanan karşılaşmanın tarihinin bir gün öne alındığını duyurdu.

5 Kasım: Fenerbahçe Divan Kurulu'ndan tavsiye kararı 

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu, Süper Kupa maçının Atatürk Olimpiyat Stadı ya da Samsun 19 Mayıs Stadı'nda oynanması yönünde tavsiye kararı aldı.

6 Kasım: Galatasaray Divan Kurulu da karşı çıktı 

Galatasaray Divan Kurulu da Süper Kupa finalinin Türkiye'de oynanmasını istedi. Oybirliğiyle yayımlanan karar metninde, "100 yılın kupasının, 100. yıl 'Cumhuriyet Kupası' olarak, ecdadımızın kanıyla, canıyla, fikri ve irfanıyla kazandığı ve koruduğu Türk vatanında oynanmasını istiyoruz" denildi.

13 Kasım: Suudi Arabistan'la yeni format görüşmeleri

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, kulüplerin itirazına karşın Suudi Arabistan kararını savundu.

Büyükekşi, "Dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde futbol son derece etkili, bu nedenle ülkelerin tanıtımı açısından da futbol büyük önem taşıyor. Suudi Arabistan ile Süper Kupa maçlarını 5 yıl boyunca dörtlü bir turnuva olarak düzenleme formatı için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu modeli, İtalyanlar ve İspanyollar da Kral Kupası maçlarıyla yapıyor" dedi. 

17 Kasım: Galatasaray'dan TFF'ye başvuru

Galatasaray, Suudi Arabistan'da yapılacağı açıklanan 2023 Turkcell Süper Kupa'nın Türkiye'de oynanması için TFF'ye başvuruda bulundu. Başvuruda Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıldönümü olduğunu hatırlatarak Süper Kupa maçının Suudi Arabistan'da oynanma kararının yeniden gözden geçirilmesini istendi.

23 Kasım: TFF'den 'marka değeri' vurgusu

TFF'den yapılan açıklamada "Futbolumuzun marka değerini yükseltmek adına organizasyon yetkisi federasyonumuza ait olan 2023 Turkcell Süper Kupa müsabakası daha önce de açıkladığımız üzere Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan Al-Awwal Park Stadyumu'nda oynanacaktır. Konuyla ilgili olarak Federasyonumuz tarafından yapılan resmi açıklamalar dışında hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini önemle rica ediyoruz" denildi. 

28 Aralık gecesi: İki takımdan maça çıkmayız resti

Süper Kupa finalinde İstiklal Marşı'nın okunmasına, takımların 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' ve 'Ne mutlu Türküm diyene' pankartlarıyla sahaya çıkmasına, oyuncuların maç öncesi Atatürk tişörtleriyle ısınmasına izin verilmeyeceği yönünde haberler üzerine iki takımın yetkilileri böyle bir durumda maça çıkmayacaklarını TFF'ye iletti. 

29 Aralık'ta yaşananlar

Galatasaray yöneticisi: İstiklal Marşı'na izin verilemezse sahaya çıkmıyoruz

Galatasaray Genel Sekreteri Eray Yazgan, "İstiklal Marşına izin verilmiyor, Galatasaray bunun için kimseden izin almaz, eğer müsaade edilmezse Galatasaray olarak biz sahaya çıkmıyoruz" açıklamasını yaptı. 

TFF'den "Dezenformasyona itibar etmeyin" açıklaması

TFF'den yapılan açıklamada, "Süper Kupa maçı Türk bayrağımız huzurunda, 100. Yıl Kutlama etkinlikleri, şehitlerimiz için saygı duruşu ve sanatçı Norm Ender'in okuyacağı İstiklal Marşımız ile başlayacaktır. Bu konuda yapılan dezenformasyona itibar etmeyiniz" denildi.

Otelde zirve 

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Fenerbahçe Başkanı Ali Koç Riyad'da TFF yetkililerinin kaldığı otelde krizi görüşmek için bir araya geldi. 

Kriz aşıldı iddiası 

TFF yetkilileri, otelde süreci takip eden gazetecilere, toplantı sonucunda karşılaşmanın planlanan şartlarla oynanmasına dair anlaşmaya varıldığını söyledi. 

"Akışta yok" gerekçesi

Suud yetkililerin 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' pankartı ile Atatürk tişörtlerine daha önce kesinleştirilen akışta yer almadığı gerekçesiyle onay vermedikleri belirtildi. 

Al-Awwal Park Stadı'nda Fenerbahçe ve Galatasaraylı taraftarların "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganları üzerine hoparlörlerden yüksek sesle müzik açıldı. Taraftarlar bu durumu ıslıklarla protesto etti. 

Suud polisi pankarta el koydu

TRT Spor muhabiri canlı yayında Suudi Arabistan polisinin, oyuncuların sahaya tişört ya da pankartla çıkma ihtimaline karşı soyunma odası koridorlarında yer aldığını aktardı.

Suud polislerin Fenerbahçe soyunma odasına zorla girip Yurtta Sulh Cihanda Sulh pankartına el koyduğu öğrenildi.

Sosyal medyada #cıkmayın TT oldu

Suudi Arabistan'da yaşanan kriz sosyal medyada büyük tepkiye yol açtı. X platformunda #cıkmayın etiketi gündemde zirveye yerleşti.

Karşılaşma için Riyad'da bulunan futbolcular da yaptıkları paylaşımlarla tavırlarını ortaya koydu. 

Otelde bekleyiş

Krizin aşıldığı yönündeki resmi olmayan açıklamalara karşın iki takım kafilesi de 20.45'te oynanması planlanan maçın oynanacağı stadyuma geçmedi ve kamp yaptıkları otelde bekleyişlerini sürdürdü. 

Süper Kupa iptal

Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk "Maç iptal edildi, otelde bekliyoruz" açıklamasını yaptı. Sarı-kırmızılı takımın soyunma odası boşaltıldı. Karşılaşmadan önce maçın oynanacağı Al-Awwal Park'a hareket eden görevli hakemler, stattan ayrılarak otele geri döndü.

TFF'nin sitesinde Süper Kupa haberi kaldırıldı

TFF'nin resmi internet sitesi tff.org anasayfasında 'Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa finalinde karşılaşacak' haberi kaldırıldı. TFF'nin "Dezenformasyona itibar etmeyin" açıklaması da silindi.

Otelde ikinci zirve 

TFF yetkilileri ile Galatasaray ve Fenerbahçe kulüplerinin yöneticileri bir kez daha bir araya geldi. Riyad'daki TFF kafilesinin konakladığı otelde gerçekleştirilen ve saatler süren toplantının ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Suudi Arabistan ve TFF'ye tepki

Maçın iptal edilmesinin ardından sosyal medyada birçok isim iki takıma destek mesajları paylaşırken, Suudi Arabistan ve TFF'ye tepki yağdı.

Ortak açıklama: Maç ileri bir tarihe ertelendi

TFF, Fenerbahçe ve Galatasaray tarafından yapılan yazılı açıklamada verilen ortak karar sonucunda maçın ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Cumhuriyetimizin ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun 100. Yılını yurtdışında da kutlamak amacıyla, Türk Futbolunun marka değerine ve kulüplerimize katkı sağlayacak şekilde kulüplerimizle organize ettiğimiz, 29 Aralık 2023 Cuma günü saat 20.45’te oynanması planlanan 2023 Süper Kupa müsabakası organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle Kulüplerimizle birlikte aldığımız ortak karar neticesinde ileri bir tarihe ertelenmiştir. Ev sahibi ülkenin Futbol Federasyonu, ilgili kurum ve kuruluşlarına şu ana kadar Süper Kupa’nın organizasyonu için göstermiş oldukları çaba nedeniyle teşekkür ederiz." Ortak açıklamada yaşananların aksaklık diye nitelendirilmesi ve Suudi Arabistan'a teşekkür edilmesi tepki çekti. 

Maçın organizatörü Riyadh Season: İki takım anlaşmaya uymadı

Süper Kupa maçının organizatörü Suudi Arabistan devletine bağlı Riyadh Season, karşılaşmanın iptalinden Fenerbahçe ve Galatasaray'ı sorumlu tuttu.

 Açıklamada, "Anlaşmaya rağmen iki takımın da anlaşmaya uymaması üzücü" ifadeleri yer aldı.

Taraftar havalimanlarına akın etti

Galatasaray ve Fenerbahçe'nin taraftar grupları Süper Kupa Finali'nin ertelenmesi kararı sonrası takımları ortak karşılamak üzere havalimanlarına akın etti. İki takımın uçağı da İstanbul'a iniş yaparken, kulüp yetkililerinden herhangi bir açıklama yapılmadı.