14 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 21.02.2024 09:00 | Son Güncelleme: 21.02.2024 09:08

İklim değişikliği yeni bir anksiyete türünü ortaya çıkardı

Ruh sağlığı uzmanları, küresel ısınma ve iklim değişimi etkileri nedeniyle yüksek düzeyde stres yaşayan hastaların sayısının giderek arttığını bildiriyor. Bloomberg, uzmanların iklim anksiyetesi olarak adlandırdıkları bu durumu nasıl tedavi ettiklerini yazdı
İklim değişikliği yeni bir anksiyete türünü ortaya çıkardı

Psikiyatrist Caroline Hickman, köpek korkusu olan bir çocuk hastası geldiğinde onu köpeği Murphy ile tanıştırıyor. “Çocuğun köpeğe karşı kendini güvende hissetmesini sağlıyorsunuz ve çocuğa bir köpeği yönetme becerilerini öğretiyorsunuz. Becerileri geliştirirsiniz, yetkinliği geliştirirsiniz, güveni geliştirirsiniz ve sonra genel olarak köpeklerden daha az korkarlar” diyor Hickman.

"Durum çok daha kötü"

İklim anksiyetesinin ise farklı bir baş ağrısı olduğunu söyleyen Hickman “Bununla nasıl başa çıkacağımızı %100 bilmiyoruz. Ve buna, onlarca yıldır var olan çok aşina olduğumuz diğer kaygılar gibi davranmaya çalışmak hata olur. Bu durum çok çok daha kötü” dedi.

En kritik durumlardaki iklim kaygısı günlük aktiviteleri olumsuz etkiler. Hickman'ın araştırmasına göre bu kategorideki çocuklar ve gençler, arkadaşlarından ve ailelerinden yabancılaşma hissediyor ve gelecek hakkında düşünürken kimin hayatta kalacağına dair sıkıntı duyuyor. Hastalar takıntılı bir şekilde aşırı hava koşullarını kontrol ediyor, iklim değişikliği çalışmalarını okuyor ve radikal aktivizm peşinde koşuyor. Bazıları intiharı tek çözüm olarak görüyor ve bunun farkında olan tek uzman Hickman değil.

Sarah Ray, A Field Guide to Climate Anxiety adlı kitabında, aşırı derecede "kendinden nefret eden eko-suçluluk duygusuna" sahip olan ve yiyecek dahil pek çok şeyi tüketmeyi bırakan bir öğrenciyi anlatıyor.

Yeni bir rota gerekiyor

Çoğu insanın küresel ısınmayla ilgili endişesi o kadar da belirgin değil. İklim kaygısının tam olarak ne olduğunu ve dolayısıyla bu konuda ne yapılacağını belirlemek zor olabilir. Özellikle yetişkinler için bunun hayatınızı ciddi şekilde etkilediğini kabul etmek hala zor. Ancak terapistler, iklim değişikliğinin ruh sağlıkları üzerinde derin bir etki yarattığını söyleyen danışanlardan gelen talep artışıyla boğuştuklarını belirtiyor ve araştırmalar bu kaygının giderek yaygınlaştığını gösteriyor. Kaygıyla baş etmeye yönelik mevcut profesyonel yöntemler bu durumlarda her zaman uygun olmayabilir. Bu nedenle psikoloji camiası için yeni bir rota gerekiyor.

Hickman'ın ortak yazarı olduğu ve The Lancet Planetary Health dergisinde yayınlanan, 2021'de 10 ülkeden 10.000 çocuk ve genç üzerinde yapılan bir araştırma, katılımcıların %59'unun iklim değişikliği konusunda çok veya aşırı endişe duyduğunu ve %45'ten fazlasının bunun günlük yaşamlarına olumsuz bir etki yarattığını söylediğini ortaya çıkardı. Birleşik Krallık'ta yayınlanan bir anket, iklim değişikliğini ruh sağlığı veya duygusal sıkıntılarında bir faktör olarak tanımlayan hastaların sayısında artış olduğunu gösterdi. Sinir bozucu bir şekilde, iklim kaygısı mevcut zihinsel sağlık sorunlarıyla da örtüşebilir ve bu da tek başına analizi zorlaştırır. Terapistler Bloomberg Green'e, iklim değişikliği haberlerde yer aldığında iklim kaygısıyla mücadele eden hastalarda genellikle bir artış gördüklerini söyledi.

Terapistler iklim anksiyetesini nasıl teşhis ve tedavi ediyor?

İlk olarak iklim değişikliğiyle ilgili kaygı bir hastalık olmadığı için herhangi bir teşhis koymuyorlar. Klinik psikolog Patrick Kennedy-Williams “Bunu daha çok gerçek ve rasyonel bir tehlikeye karşı anlaşılır bir yanıt olarak görüyoruz” diyor. Sosyal kaygısı veya fobisi olan biriyle çalışmanın kısmen risk ve tehdit algısını yeniden ayarlamak, yani korkuyu gerçek tehdit düzeyiyle yeniden hizalamakla ilgili olduğunu söylüyor.

Bazı hastaların, bir evi yok eden sel veya kontrol edilemeyen yangın gibi iklim etkileriyle ilgili doğrudan deneyimlerini tartışması gerekebilir; diğerleri ise, örneğin başkalarının acı çekmesini izlemenin suçlulukları veya küçümseyen veya küçümseyen arkadaşları veya aileleriyle mücadeleleri hakkında konuşmak isteyebilir.

İklim kaygısı, çocuk sahibi olup olmama, nerede yaşayacağı ya da ne iş yapacağı gibi büyük seçimler de dahil olmak üzere, genellikle bir kişinin hayatının normal seyrindeki diğer birçok ikilemle bağlantılı hale gelir. Bu soruların çoğu zaten oldukça stresli ve duygusaldır. Kennedy-Williams, özellikle çocuk sahibi olup olmama sorununun terapi odasında sıkıntı yarattığını söylüyor.

Kennedy-Williams, iklim kaygısıyla mücadele eden hastalarla yaşadığı deneyimi, net çözümlerin genellikle mevcut olmadığı çalışmalara benzetiyor. Çünkü hastaya ‘her şeyin yoluna gireceğini’ söyleyemezsiniz. Kennedy-Williams bunun yerine hastaların ‘zor koşullarda gelişmelerine ve neşe bulmalarına’ yardımcı olmaya odaklanıyor.

İklim ve ruh sağlığı için kurs başlattı

Washington eyaleti merkezli bir terapist olan Leslie Davenport, iklimle ilgili ruh sağlığı sorunlarıyla mücadele eden hastaları tedavi etmenin yollarını arayan profesyoneller için bir kurs geliştirdi. İki geniş başa çıkma stratejisi türünün altını çiziyor: içsel ve dışsal. İklim anksiyetesini suyun altında top tutmaya benzetiyor. Eninde sonunda kolunuz yorulacak ve top yüzeye çıkacak, onu sonsuza kadar bastıramayacaksınız.

İçsel stratejiler sinir sisteminizi sakinleştirmeyi öğrenmeyi, bilinçli molalar vermeyi ve zihinsel anlatılarınıza odaklanmayı içerebilir. Dış stratejiler ise, ister para bağışlamak ister temiz hava için yerel bir topluluk grubuna katılmak olsun, en uygun şekilde harekete geçmenin yollarını bulmayı içeriyor.