26 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 21.03.2024 20:04 | Son Güncelleme: 21.03.2024 20:16

Ali Babacan'dan 'faiz artışı' yorumu: Bir işe yaramaz, yaramayacak

DEVA lideri Ali Babacan, Merkez Bankası'nın 500 baz puanlık faiz artışı kararını değerlendirdi. Babacan, "Merkez Bankası'nın faiz artışı bir işe yaramaz, yaramayacak. Sadece bu millete daha fazla zulüm anlamına gelecek" ifadelerini kullandı
Ali Babacan'dan 'faiz artışı' yorumu: Bir işe yaramaz, yaramayacak

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 50’ye yükseltme kararının ekonomiye olumlu bir etkisinin olmayacağını savundu. 

Faiz kararıyla ilgili açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs seçimleri öncesinde "Ben iş başında olduğum sürece faiz artmaz, indi daha da inecek" dediğini hatırlatan Babacan şu ifadeleri kullandı:  "‘Nas var. Faiz inecek’ dememiş miydi? Ne oldu? Seçimlerden bu yana tam dokuz kez faiz artırdı. Faizi artıran Sayın Erdoğan'ın kendisi ha. Merkez Bankası'nın haddine mi izin almadan onay almadan faiz artırmak? ‘Seçimlerden önce faiz inecek’ dedi. Seçimden sonra dokuz kere faiz artırdı. Evet, aldattı. Onun için helalinden kazanmadı. Merkez Bankası'nın faiz artışı da artık bundan sonra ekonomiyi kurtarmaz, Merkez Bankası'nın faiz artışı da bir işe yaramaz, yaramayacak. Sadece bu millete daha fazla zulüm anlamına gelecek."

"TÜİK bağımsız bir şekilde, dürüst bir şekilde doğru enflasyonu açıklamadan, güven oluşturamazsınız" diyen DEVA lideri şöyle devam etti: "Hukuk olmadan, adalet olmadan enflasyonu düşüremezsiniz. Hukuk olmadan, adalet olmadan ekonomiyi düzeltemezsiniz. Her gün hukuk çiğneyip, her gün adaleti çiğneyip arkasından ‘Bu ülkede ekonomiyi düzelttim’ diyemezsiniz. Olmadı, olmayacak. Dikkat edin bakın. Tam on ay geçti, on ay. Geçen seneki seçimlerden bu yana on ay geçti. On aydır faiz artırmaktan ve vergi artırmaktan başka bir iş yaptılar mı Allah aşkına ya? Yaptıkları tek şey bu. Faiz artırırlar, vergi artırırlar. Ülkede enflasyon patladı gitti. Olan emekliye oldu, olan çiftçiye oldu. Türkiye'nin her yerinde emeklimiz feryat ediyor, ‘geçinemiyorum’ diyor. Ve üstüne bu faiz artışıyla beraber kredi kartı borcu olan esnafımız, borcu olan çiftçimiz daha ağır bir yükle de karşı karşıya kaldı."