25 Eylül 2022, Pazar
Haber Giriş: 07.04.2022 12:47 | Son Güncelleme: 07.04.2022 12:59

Meteoroloji'den İstanbul için sarı alarm: Sel, su baskını, yıldırım ve dolu yağışı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden İstanbul için sarı kodlu kuvvetli yağış uyarısı yapıldı. Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden; sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar konusunda tedbirli olunması çağrısı yapıldı. Bugün için 42 şehir için de sarı ve turuncu kod verildi
Meteoroloji'den İstanbul için sarı alarm: Sel, su baskını, yıldırım ve dolu yağışı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, İç ve Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunun aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Akşam etkisini artıracak

Yağışların; akşam saatlerinde Batı Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Çankırı ve Çorum çevreleri ile Ankara, Eskişehir ve Balıkesir'in kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

Havu durumu verilerine göre İstanbul'da bugün ve yarın yağışlar etkili olacak

 

Hava sıcaklığı: Kuzey kesimlerde 2 ila 5 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar: Genellikle güneyli, doğu kesimlerde yer yer kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, öğle saatlerinden itibaren Marmara'nın güneyi, Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu ile Karadeniz'in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) ve kısa süreli fırtına (60-90 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

İstanbul için sarı alarm

Meteoroloji İstanbul için kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulundu. Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün öğle saatlerinden sonra Anadolu Yakası ağırlıklı olmak üzere İstanbul’da yerel olarak kuvvetli (15-30 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiği duyuruldu. Sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması çağrısı yapıldı

5 günlük hava durumu tahmini

 

42 şehre sarı ve turuncu kodlu uyarı

Afyonkarahisar, Ağrı, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Isparta, İzmir, Kars, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Karaman, Batman, Şırnak, Iğdır, Yalova

Turuncu uyarı: Turuncu, havayla ilgili tehlikeli durumlarda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor.

Sarı uyarı: Sarı, havada potansiyel tehlike durumuna işaret ediyor. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.