13 Haziran 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 24.05.2023 16:56 | Son Güncelleme: 24.05.2023 17:25

Özdağ'dan İçişleri Bakanlığı açıklaması: İsterim ama bu Kılıçdaroğlu'nun yetkisi dahilinde

Zafer Partisi lider Ümit Özdağ'ın bu sabah yaptığı Twitter paylaşımı İçişleri Bakanı olacağı tartışmalarını gündeme getirdi. Özdağ katıldığı canlı yayında bu konu hakkında, "İsterim tabi ama bu Kılıçdaroğlu'nun yetkisi dahilinde diğer partilerle konuşacağı konudur" ifadelerini kullandı
Özdağ'dan İçişleri Bakanlığı açıklaması: İsterim ama bu Kılıçdaroğlu'nun yetkisi dahilinde

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, SÖZCÜ TV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.  Özdağ içişleri bakanlığı tartışmalarına dair gelen soruya, "Ben bunu isterim tabi ama bu ayın 28'inden sonra Kılıçdaroğlu'nun yetkisi dahilinde diğer partilerle konuşacağı konudur. Bizim herhangi bir dahlimiz olmaz" ifadelerini kullandı. Özdağ'ın yanıtlarından öne çıkanlar şöyle: 

Özdağ bu sabah yaptığı bir paylaşımda mültecileri İçişleri Bakanı olarak göndereceğini söylemişti.

Ümit Özdağ, “İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturmak ve sığınmacıları da bu yetki çerçevesinde gibi bir isteğiniz var mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

  • Tabi ben bunu isterim. Partim de bunu ister. Ama dediğim gibi bu ayın 28’inden sonra, diğer siyasi partilerle de, biz gelmeyiz, çünkü biz bu ittifakın parçası değiliz. Bu, Cumhurbaşkanı olacak Sayın Kılıçdaroğlu’nun yetkisi dahilinde, diğer paydaşlarıyla konuşacağı bir konudur. Bu süreçte bir dahlimiz olmaz. Sadece Kemal Bey’le konuşuruz. İkili görüşmeyle ilgili verebileceğim tüm bilgileri verdim size. Bundan daha fazlasını konuşmak, konuşmanın içeriğini aktarmak olur ki bu da nezaketin dışına çıkar. 

Özdağ, “Sizin desteğiniz bir bakanlık pazarlığına bağlı değil ama değil mi?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

  • Hayır. Bizim için önemli olan Cumhuriyet’in kuruluş ilkelerinin muhafaza edilmesi; terörle, PKK’yla, FETÖ’yle, IŞİD’le mücadelede devletin etkin varlığını savunacak politikaların uygulanması ve 13 milyon kaçak ve sığınmacının vatanlarına gönderilmesi.

"Hayır, cevap vermek istemem"

Ümit Özdağ, kendisine Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci’nin “Özdağ günün şakasını yapmış sanırım! Bir şaka da benden. Bu adam İçişleri Bakanı olacağım diyorsa, Sn. Soylu kesin kalacak demektir” şeklindeki açıklamasının sorulması üzerine ise şöyle konuştu:

  • Hayır, cevap vermek istemem. Benim muhatabım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun muhatabı da Davutoğlu’dur.

"Sinan Oğan'a kırgın değilim"

Ümit Özdağ; kuruluşunda yer aldığı ve adaylığında büyük rol oynadığı ATA İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın, ikinci turda Erdoğan destek kararı sonrası kırgın olup olmadığı yönündeki soruya ise şu yanıtı verdi:

  • Hayır. Kırgın değilim. Sinan Bey’e yönelik çok sert eleştiriler yapılıyor. Sinan Bey’in de bu sonuçtan çok mutlu olduğunu düşünmüyorum. Ama Sinan Bey’in de bu seçimlerin ikinci tura kalmasında büyük emeğinin olduğu gerçeğini, eleştiri yapan arkadaşlarımızın unutmaması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye bugün eğer ikinci bir fırsatı yakaladıysa Sinan Bey de eşi Gökçen Hanım da bunun için çok çalıştılar.