21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 26.02.2024 09:55 | Son Güncelleme: 26.02.2024 10:06

TBMM gündeminde bu hafta: Emekliye bayram ikramiyesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yeni haftada gündemi milyonlarca emekliyi ilgilendiren bayram ikramiyesi olacak. Yüzde 50 artışla bayram ikramiyesini 2 bin liradan 3 bin liraya çıkaracak maddeyi de içeren 8. Yargı Paketi yeni haftada TBMM Genel Kurulu’nda ele alınacak
TBMM gündeminde bu hafta: Emekliye bayram ikramiyesi

Emeklinin Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenecek ikramiyesini yüzde 50 artışla 2 bin liradan 3 bin liraya çıkaracak kanun teklifi yeni haftada TBMM’de Genel Kurul gündeminde olacak. Genel Kurul’da gündemin ilk sırasına 8. Yargı Paketi gelecek.

Yargı paketi

43 maddelik kanun teklifine göre; 'makul sürede yargılanma hakkının ihlali' iddiası ile yapılan itirazlar ve 'haksız tutuklama' iddiaları için Anayasa Mahkemesi'nden önce Tazminat Komisyonu'na gidilecek. Kanun yoluna başvuru sürelerindeki karışıklık giderilecek. İtiraz, istinaf ve temyize başvurularda süre 2 hafta olacak.

Paket; adli para cezalarında da yüksek artış içeriyor. Buna göre; bir günlük adli para cezasında alt sınır 100 lira üst sınır 500 lira olacak. Ayrıca hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlarına itiraz yolu açılacak. 'Terör örgütüne yardım etme' suçu da ayrı bir madde olarak Türk Ceza Kanunu'nda yer alacak.

Deprem bölgesinde sanayi altyapısına destek

Tazminat Komisyonu, yargılamaların makul sürede sonuçlandırılmadığı iddiasıyla yapılacak manevi tazminat taleplerini karara bağlayacak. Sanayi altyapısının güçlendirilmesine yönelik destek ve uygulamaların süresi deprem bölgesinde bir yıl daha uzatılacak.

28 Şubat Çarşamba günü Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyelerinden Oluşan Karma Komisyon toplanacak. Kamu denetçileri, kendi faaliyet alanlarıyla ilgili komisyona sunum yapacak. Salı ve çarşamba günleri Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak.

Seçim öncesi Meclis'te son mesai

Siyasi partiler de 31 Mart seçimleri öncesinde son grup toplantılarını yapacak. Liderler mesajlarını grup kürsülerinden verecek. Genel Kurul çalışmalarının tamamlanmasının ardından Meclis, milletvekillerinin seçim çalışmalarına katılabilmeleri için mesaisine bir süre ara verecek.