Bu yazıyı yazdığım gün, Tarık Akan’ın doğum günü. Her ne kadar hep 67’sinde kalsa da bu dünyaya geleli tam 72 yıl olmuş. YouTube’dan filmlerini seyrediyorum. Önce “Mavi Boncuk” – her zamanki favorim-, sonra “Canım Kardeşim” -koca bir düğüm boğazımda- ve sonra "Karartma Geceleri"... Gözümün önünde büyüyor Tarık Akan; gelişiyor, öğreniyor, yakışıklı bir delikanlıdan sorumlu bir yetişkine dönüşüyor. Gidenlerin ardından “Yaşasaydı…” diye başlayan cümleler kurar dururuz. “Tarık Akan yaşasaydı…”nın arkasını doldurmak cesaret istiyor bugün. Tersten kurayım o cümleyi: Tarık Akan yaşadı. İyi ki…
İşportacı ve cankurtaran
Cankurtaranken kızların gözdesiydi
Kendini o filmlere ait hissetmiyordu
![Münir Özkul, Tarık Akan, Emel Sayın, Kemal Sunal, Metin Akpınar, Halit Akçatepe ve Zeki Alasya, 1974 yapımı Mavi Boncuk filminin setinde.](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/12/Ekran-Resmi-2021-12-16-13.15.40.jpg)
Sinemacılar yürüyor
![Emine... Tarık Akan, Şükriye Atav, Filiz Akın, Ekrem Bora-1971](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/12/DepoPhotos_14785113.jpg)
Anadolu’yu adım adım dolaştı
![İŞKENCE GÜNLERİNDEN SARILIP ÖPMELERE... 12 Eylül’ün ardından Almanya’da Türkiye üzerine bir konuşma yapmıştı. Ülkeye döner dönmez tutuklandı. Hücrede 2.5 ay geçirdi, sorgulandı, işkence gördü. Sinemanın yıldızına “Seni ezeriz” diyordu polisler. ‘Vatan haini’ diye sesleniyorlardı. Onu döven polisler sonra onunla fotoğraf çektirmek isteyecek, o da bunları 2002’de kitaplaştıracaktı.](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/12/DepoPhotos_14780852-e1639677534551.jpg)