21 Temmuz 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 04.07.2024 10:11 | Son Güncelleme: 04.07.2024 10:22

Karıncalar birbirine ampütasyon uyguluyor: 24 yaralıdan 21'i kurtuldu

Karıncalarla ilgili yapılar araştırmalar her gün yeni bir mucizeyi gün yüzüne çıkartıyor. Son olarak bu küçük hayvanların yaralanmaları ayırt edebildiği ve tedavi için ampütasyon uyguladığı ortaya çıktı. Araştırma insanlar dışında bu uygulamayı yapan tek hayvanın karınca olduğunu gösterdi
Karıncalar birbirine ampütasyon uyguluyor: 24 yaralıdan 21'i kurtuldu

İsviçrede'ki Lozan Üniversitesi bünyesinde yapılan araştırmada, bilim insanları, iklimlendirilmiş bir odada tuttukları karıncaların davranışlarını inceledi. Uyluk kemiğinden yaralanan karıncaların bacağının, yuvadaki diğer karıncalar tarafından ısırılarak ampute edildiği gözlendi.

24'ünden 21'nin hayatı kurtuldu

Bu kapsamda yapılan deneyde kaval kemiğinden yaralanan 24 karıncadan hiçbirine yuvadaki diğer karıncalar tarafından ampütasyon uygulanmadığı bildirilen araştırmada, uyluk kemiğinden yaralanan 24 karıncadan 21'ne ise bunun uygulandığı ifade edildi. Araştırmada, uyluk kemiğinden yaralanan ve ampute edilmeyen üç karıncanın öldüğü, "tedavi uygulanan" 21 karıncanın ise hayatta kaldığı gözlendi.

Yaraya göre tercih yapıyorlar

Karıncaların uyluk kemiğinden yaralanmaları durumunda vakaların yüzde 76'sında yuva arkadaşları tarafından ampütasyon uygulandığı saptanan araştırmada, yaranın kaval kemiğinde meydana gelmesi halinde ise ampütasyonun hiç gözlemlenmediği tespit edildi.

İnsan dışında ilk örnek

Araştırmada, karıncaların yara türünü ayırt edebildiği ve tedavilerini de buna göre uyarlayabildiği ortaya konurken bu çalışmanın, insanlar dışındaki bir canlıda enfekte bireyleri tedavi etmek için ampütasyon uygulanmasının ilk örneği olduğu vurgulandı. Araştırmanın sonuçları "Current Biology" dergisinde yayımlandı.

 


Ampute Ne Demek?

Ampütasyon, kol veya bacağın herhangi bir bölümünün travma veya cerrahi sonrası kesilerek vücuttan ayrılması durumunu tanımlarken, ampute ise uzvu kesilen kişiyi tanımlamak için kullanılır.