15 Haziran 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 26.04.2023 12:11 | Son Güncelleme: 26.04.2023 12:12

Spotify CEO'su müzik sektörünü vuran yapay zekayı korkutucu olarak nitelendirdi

Mart itibariyle aylık kullanıcı sayısının 515 milyona ulaştığını açıklayan fakat 2023 yılı ilk çeyreği için 225 milyon euro zarar açıklayan Spotify'ın CEO'su Daniel Ek yapay zekanın müzik sektörüne adım atmasını korkutucu olduğunu ve kontrol altına alınması gerektiğini söyledi
Spotify CEO'su müzik sektörünü vuran yapay zekayı korkutucu olarak nitelendirdi

Popüler müzik ve podcast yayın platformu Spotify, 31 Mart itibariyle aylık kullanıcı sayısının 515 milyona ulaştığını açıkladı. Bu, geçen yıla göre yüzde 22’lik bir artışa karşılık gelirken, önceki çeyreğe göre ise yüzde 5’lik bir artış olarak kaydedildi. 

Yıllık bazda abone sayısı yüzde 15 arttı

Spotify CEO’su Daniel Ek, bu büyümenin hizmetin tarihindeki en büyük ikinci çeyreklik kullanıcı artışı olduğunu söyledi. Ayrıca, ücretli abone sayısı da 210 milyona ulaşarak yıllık bazda yüzde 15 artış gösterdi ancak reklam gelirleri beklenenden daha düşük seyretti.

Mart ayında sona eren çeyrekte şirket, yoğun bir harcama döneminin ardından bu yıl daha verimli olmayı hedeflediğini söyleyerek çalışanlarını işten çıkardı ve üst düzey yöneticilerini yeniden düzenledi. Spotify ayrıca kullanıcı etkileşimini artırmak amacıyla uygulaması için yeni bir video akışı sundu. TikTok ve YouTube Shorts'a benzer şekilde kullanıcılara kısa klipler aracılığıyla müzik, podcast ve sesli kitaplar önermek için açılış sayfasını elden geçirdi.

İlk çeyrekte 225 milyon euro zarar

Ancak şirket, 2023 yılı ilk çeyreği için 225 milyon euro zarar açıkladı. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre büyük bir düşüşe işaret ediyor. Kullanıcı başına düşen gelir de yüzde 1 azalarak 4,32 euro oldu. Bu durumun, Spotify’ın yeni pazarlardaki müşterileri çekmek için düşük fiyatlarla hizmet sunmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Yapay zeka korkutucu

Spotify İcra Kurulu Başkanı Daniel Ek, yatırımcılar ve analistlerle yaptığı görüşmede yapay zekanın müzik akışı üzerindeki potansiyel etkisine de değindi. Ek, "Teknolojide daha önce böyle bir şey gördüğümü sanmıyorum. İnsanların yapay zeka ile yaptıkları gerçekten hem havalı hem de korkutucu" dedi.

Geçen hafta, Drake ve The Weeknd'in vokallerini kopyalayan üretken yapay zeka kullanılarak oluşturulan bir şarkı, Universal Music Group NV'nin telif hakkı ihlali şikayetinin ardından yayın platformlarından çekildi. Universal, sanatçılarının müziklerini yayın platformlarında kullanan yapay zekanın hizmetlerle olan anlaşmalarının ihlali ve telif hakkı yasasının ihlali olduğunu ve sanatçılara zarar verecek şekilde kullanılan yapay zekayı önlemenin şirketin yasal ve etik bir sorumluluğu olduğunu söyledi. Heart on My Sleeve adlı şarkı Spotify'da 600 bin kez çalındı.