24 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 09.07.2024 14:27 | Son Güncelleme: 09.07.2024 15:41

ABD'de aşırı sıcaklar yayılıyor: 146 milyondan fazla Amerikalı alarm altında

ABD'de aşırı sıcaklar sebebiyle orman yangınları tetiklenirken, 146 milyondan fazla Amerikalının da aşırı sıcak alarmı altında. Kaliforniya ve Nevada'da ise gelecek hafta rekor sıcaklıkların yaşanacağı tahmin ediliyor
ABD'de aşırı sıcaklar yayılıyor: 146 milyondan fazla Amerikalı alarm altında

The Guardian Gazetesi'nin haberine göre, ABD'nin batısında rekor sıcaklıklar görülürken, çok sayıda kente bu yönde uyarılar yapıldı. Massachusetts eyaletine bağlı Salem kentinden pazar günü termometreler 39.4 dereceyi gösterirken, Oregon'da ise 4 kişinin ölümünün aşırı sıcaktan kaynaklı olduğundan şüpheleniliyor. Meteoroloji yetkilileri, bu kapsamda Kaliforniya, Nevada, Arizona, Oregon, Washington ve Idaho'nun bazı bölgelerini aşırı sıcaklarla ilgili uyarılar yayımlarken, hava koşullarından 146 milyondan fazla Amerikalının etkileneceği bilgisini paylaştı.

Aşırı sıcaklar orman yangınlarını tetikliyor

ABD genelinde dün itibarıyla yaklaşık yarım milyon dönümlük alanda 73 farklı yerde çıkan yangınlar devam ediyor. İtfaiye ekipleri, aşırı sıcakların tetiklediği çok sayıda yeni yangınla mücadele ederken NBC News'un haberine göre, Kaliforniya'nın Santa Barbara ilçesinde çıkan yangında 20 bin dönümden fazla ormanlık alan kül oldu.

Kaliforniya ve Nevada'da rekor sıcaklıklar bekleniyor

Santa Barbara'daki yangın 5 Temmuz'da başlarken hafta sonu boyunca geniş alanlara yayılarak devam etti. Yetkililer, bölgede çok sayıda kişi için tahliye emri çıkarırken, helikopterler ve hava tankerleriyle yangına müdahale edildi. CNN'in haberine göre ise Kaliforniya ve Nevada'da da gelecek hafta rekor sıcaklıkların yaşanacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: AA