05 Mart 2024, Salı
Haber Giriş: 14.08.2022 00:21 | Son Güncelleme: 14.08.2022 22:23

Beyaz Saray'dan Salman Rushdie'ye yapılan saldırıya kınama

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Salman Rushdie'ye yapılan saldırıyı kınadı. Sullivan, "ABD Başkanı Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris yönetimindeki hükümet olarak hepimiz onun bir an önce iyileşmesi için dua ediyoruz" dedi
Beyaz Saray'dan Salman Rushdie'ye yapılan saldırıya kınama

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, New York'un batısında bir konferans esnasında, "Şeytan Ayetleri" kitabının yazarı Salman Rushdie'ye yapılan saldırının "dehşet verici" olduğunu belirtti. Sullivan, yazar Salman Rushdie'ye yönelik saldırıyla ilgili Twitter'dan paylaştığı yazılı açıklamada "Ülkemiz ve dünya, yazar Salman Rushdie'ye karşı kınanması gereken bir saldırıya tanık oldu. Bu şiddet eylemi dehşet verici" ifadesini kullandı.

Sullivan açıklamanın devamında, "ABD Başkanı Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris yönetimindeki hükümet olarak hepimiz onun bir an önce iyileşmesi için dua ediyoruz" sözlerine yer verdi. Chautauqua Enstitüsündeki konferans salonunda ilk müdahalesi yapılarak yakın bölgedeki UPMC Hamot Surgery Center'da ameliyata alınan Rushdie'nin tedavisi hala aynı hastanede devam ediyor.

Saldırgan suçsuz olduğunu iddia etti

Hint kökenli İngiliz vatandaşı Salman Rushdie'yi bıçakladığı söylenen California doğumlu Hadi Matar, Associated Press'in bildirdiğine göre, New York'ta çıkarıldığı ilk mahkemede suçlamaları kabul etmedi. Rushdie'ye karşı ikinci dereceden cinayete teşebbüs ve bıçaklı saldırı düzenlemekle suçlanan 24 yaşındaki Matar, avukatı aracılığıyla mahkemeye sunduğu belgede suçsuz olduğunu iddia etti.

Fairview'de ikamet eden Matar, mahkemede elleri önden kelepçeli şekilde hakim karşısına çıkarıldı. Gözaltında tutulmaya devam edilen zanlı için bir kefalet miktarı belirlenmedi.

Saldırı

Uzun süredir New York şehrinde yaşayan Salman Rushdie, cuma günü, Buffalo kentine yakın Chautauqua Enstitüsünde konferans vermek için kürsüye çıktığı esnada 24 yaşındaki Hadi Matar'ın bıçaklı saldırısına uğramıştı. Biri boynundan olmak üzere 10'dan fazla bıçak darbesi alan Rushdie, araçla yaklaşık 40 dakika mesafede bulunan UPMC Hamot Surgery Center Hastanesi'ne helikopterle kaldırılarak ameliyata alınmıştı.

Olayın gerçekleştiği Chautauqua Enstitüsü

Olay yerinde yakalanarak kelepçeli halde en yakın polis karakoluna götürülen Matar'ın New Jersey Fairview'deki evi dün akşam saatlerinde polis ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ekiplerince basılarak, saatlerce arama yapılmıştı. Rushdie'nin menajeri Andrew Wylie, Hint asıllı yazarın, saldırının gerçekleştiği aynı gün, geç saatlerde ameliyattan çıktığı ancak hala solunum cihazına bağlı olduğu ve muhtemelen bir gözünü kaybedebileceği bilgisini paylaşmıştı.

1980'lerde yazdığı "Şeytan Ayetleri" kitabıyla İslam dünyasının tepkisini çeken Rushdie hakkında, o dönemin İran lideri Ayetullah Humeyni tarafından ölüm fetvası verilmişti.

Kaynak: AA