21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 28.02.2024 10:14 | Son Güncelleme: 28.02.2024 10:35

Türkiye'deki kadın cinayetleri dünya basınında: Bir günde yedi kadın öldürüldü

Türkiye'de dün bir günde yedi kadın öldürüldü. Cinayet haberlerinin yansıdığı İngiliz gazetesi The Guardian, kadın cinayetlerindeki artışın, ülkenin 2021'de İstanbul Sözleşmesin'den çekilmesinin ardından görüldüğünü yazdı
Türkiye'deki kadın cinayetleri dünya basınında: Bir günde yedi kadın öldürüldü

Türkiye genelinde, yedi kadın dün mevcut eşleri ya da eski eşleri tarafından öldürüldü. Ülkede yerel medyada yer alan haberlerde, "İzmir, Bursa, Sakarya, Erzurum, Denizli ve İstanbul'da toplam yedi kadın vahşice öldürüldü" denildi. "Şüpheliler ya şu anki eşleri ya da ayrıldıkları eşleriydi" diyen yayın kuruluşları kurbanların isimlerini fotoğraflarıyla birlikte listeledi.

Yaşları 32 ile 49 arasında değişen kadınlar vurularak ya da bıçaklanarak öldürüldü. Saldırganlardan en az üçü kendi canına kıydı, ikisi tutuklandı ve gözaltına alınırken yaralanan biri daha sonra öldü. Karısını öldürmek için hapishaneden kaçan yedincinin akıbeti ise belirsizliğini koruyor.

2023'te 315 cinayet

2023 yılında, Kadın Cinayetlerini Durduracağız adlı kadın hakları STK'sı yüzde 65'i kendi evlerinde öldürülen 315 kadın cinayeti kaydetti. Yetkililer tarafından intihar olarak nitelendirilen 248 şüpheli ölüm vakası, Türkiye'de defenestrasyon olaylarının arttığına dikkat çeken feminist gruplar tarafından üçüncü bir tarafa atfedildi.

Ülke, yetkililerin kadına yönelik şiddeti soruşturmasını ve cezalandırmasını gerektiren, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesi'nden 2021 yılında çekildi. STK, "15 yıl içinde kadın cinayetlerinin sayısının azaldığı tek yıl, İstanbul Sözleşmesi'nin kabul edildiği 2011 yılı oldu" dedi.