18 Ağustos 2022, Perşembe
Haber Giriş: 27.07.2022 18:29 | Son Güncelleme: 27.07.2022 18:35

Yerli kısa film Rutubet, Venedik Film Festivali'nde dünya prömiyerini yapacak

Turan Haste'nin yönettiği Rutubet adlı kısa film, dünya prömiyerini 79. Venedik Film Festivali'nde yapacak
Yerli kısa film Rutubet, Venedik Film Festivali'nde dünya prömiyerini yapacak

Muhammed Furkan Daşbilek'in yazdığı ve ana yapımcısı olduğu film, 31 Ağustos-10 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek festivalin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde gösterilecek ve kısa film yarışmasında jüri karşısına çıkacak.

Türkiye'den 23 yıl sonra bu bölüme seçilen ilk kısa film olmayı başaran Rutubet, ​​​​​​​8 Eylül'de Palazzo Del Cinema'da ilk kez seyircisiyle buluşacak.

Anadolu'dan bir öğretmeni konu ediniyor

Film, Anadolu'nun ücra bir köyünde zorunlu görevini yapmakta olan öğretmen İshak'ı odağına alıyor ve kayıp bir kız öğrencinin peşinde suçluluk ve masumiyet kavramlarını, insanın kötülükle mücadelesinin şekillerini ve sonuçlarını sorguluyor.

TRT 12 Punto'nun ortak yapımında gerçekleşen filmde, Mücahit Koçak, Okan Selvi, Muhammed Mayda, Elif Eylül Yeşilyurt, Baran Salman ve Türkyılmaz Sarıkaya rol alıyor.

Filmin görüntü yönetmenliğini Mustafa Yeşilova, kurgusunu Taylan Tuncer ve Turan Haste, ses tasarımını Meriç Erseçgen, sanat yönetmenliğini Zafer Malkoç, müziklerini Mehmet Ağbaba yaparken, posterini de Gökhan Yeter tasarladı.

Kaynak: AA