03 Aralık 2022, Cumartesi
Haber Giriş: 06.03.2022 21:02 | Son Güncelleme: 07.03.2022 00:02

Marmara ve Batı Karadeniz kar fırtınasına hazırlanıyor

Tahminlere göre kar fırtınası özellikle Marmara ve Batı Karadeniz'de etkili olacak
Marmara ve Batı Karadeniz kar fırtınasına hazırlanıyor

690 bin Instagram kullanıcısının takip ettiği meteoroloji platformu Hava Forum'un paylaşımına göre, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Balıkesir başta olmak üzere özellikle Marmara ve Batı Karadeniz Aybar kar fırtınasına hazırlanıyor.

Tahminlere göre, özellikle 10 Mart Perşembe-14 Mart Pazartesi arasında eğitime ara vermek gündeme gelecek. Bazı meteorolojik modellerde İstanbul, Bursa ve çevre illeri kara gömülüyor. 

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ise konuyla ilgili olarak kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ''Soğuyacağız ama şu yıldan sonra şununca soğuk filan tartışılır'' yorumunda bulundu. 

Aybar kar fırtınası nedir?

Aybar kar fırtınası, kar yağışlı ve fırtınalı soğuk hava dalgasına verilen addır. Sibirya üzerinden bulunduğumuz coğrafyaya geleceği tahmin edilen soğuk hava dalgasının, Mart ayında geniş bir alanda kar yağışlarına neden olması beklendiğinden gösterişli, heybetli, görkemli anlamına gelen 'Aybar' ismi verilmiştir.

Aybar kar fırtınası, Ocak ayının son haftası İstanbul’da etkili olan Avar kar fırtınasındaki yoğun kar yağışları gibi etkili kar yağışlarına neden olabilir.