16 Nisan 2024, Salı
Haber Giriş: 02.02.2024 23:12 | Son Güncelleme: 03.02.2024 11:20

Merkez Bankası'nın yeni başkanı Fatih Karahan

İstifasını sosyal medyadan duyuruna Hafize Gaye Erkan görevden alındı, Mehmet Şimşek'in önerdiği Fatih Karahan (42) TCMB yeni Başkanı oldu. En genç MB Başkanı unvanı alan Karahan, AKP dönemindeki 8'inci başkan olurken, son 5 yılda atanan 5'inci isim oldu
Merkez Bankası'nın yeni başkanı Fatih Karahan

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevine, Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atandı. Hafize Gaye Erkan, dün akşam sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla 'Merkez Bankası Başkanlığı görevinden affını istediğini' duyurdu. 

Erkan, "Son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum" ifadelerini kullandı.

Erkan'ın istifa paylaşımından bir dakika sonra Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek imzasıyla yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürütülen ekonomi programımız, kesintisiz ve kararlılıkla devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomi ekibimize ve uyguladığımız programımıza desteği ve güveni tamdır. Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir" denildi. Şimşek açıklamasında, Merkez Bankası'nın yeni başkanının 'kendisinin önerisi doğrultusunda' atanacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Erkan'a hizmetleri için teşekkür ederken, Orta Vadeli Program'ın (OVP) kararlı şekilde uygulanmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Erkan 'görevden alındı'

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Fatih Karahan TCMB Başkanlığı'na getirildi. Karara göre, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin ek 35. maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2. maddesi gereğince görevden alındı. 

Erkan, Merkez Bankası başkanları arasında görevde en kısa süre kalan 4. isim oldu

 

Bu suretle boşalan TCMB Başkanlığı'na 1211 sayılı Kanun'un 25. maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2, 3 ve 7. maddeleri gereğince Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atandı.

42 yaşındaki Karahan, AKP dönemindeki 8'inci başkan olurken, son 5 yılda atanan 5'inci isim oldu.

Cevdet Yılmaz: Karahan'a başarılar diliyorum

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından Merkez Bankası Başkanlığı görevine atanan Fatih Karahan'ı tebrik etti. Yılmaz paylaşımında "Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Sayın Fatih Karahan’ı tebrik ediyor, başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Fatih Karahan kimdir?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı. Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı. Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na getirilmişti.