24 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 11.07.2024 12:15 | Son Güncelleme: 11.07.2024 12:55

Milletvekilleri Boğaziçi Üniversitesi'ne alınmadı: CHP suç duyurusunda bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi, bazı milletvekillerinin Boğaziçi Üniversitesi'nde mezuniyet törenine girişlerinin engellenmesi nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu
Milletvekilleri Boğaziçi Üniversitesi'ne alınmadı: CHP suç duyurusunda bulundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, beraberindeki milletvekilleriyle birlikte başsavcılığa yaptıkları başvuru öncesi Ankara Adliyesi önünde açıklamalarda bulundu. Milletvekilleri olarak, Boğaziçi Üniversitesi'nin 5 Temmuz'da yapılan 157. mezuniyet törenine gitmek ve 1279 gündür devam eden eyleme destek vermek istediklerini belirten Özçağdaş, girişlerinin Rektör Prof. Dr. Mehmet Naci İnci'nin talimatıyla engellendiğini söyledi.

Milletvekillerinin parlamenter denetim görevlerinin bulunduğuna ifade eden Özçağdaş, bu görevlerinin engellenmesi nedeniyle görevi kötüye kullanma ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarından suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi. CHP İzmir Milletvekili Yüksek Taşkın da Boğaziçi Üniversitesi'nde eylemlerin, eğitim akışını bozmadan uzun zamandan bu yana devam ettiğini dile getirdi.

"Meclis'e araştırma önerisi de verdik"

Konuyla ilgili soru önergesi de verdiklerini aktaran Taşkın, "Biz asla onları yalnız bırakmayacağız. Tam da bu nedenle orada yaşananların anlaşılması ve Meclis denetimine tabi olması için araştırma önerisi verdik. Bu onurlu ve barışçıl direnişin her zaman yanında olacağımızı belirtmek istiyorum" diye konuştu.

Kaynak: AA